reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı biber spreyi Defender, saldırganın fotoğrafını çekip polise haber veriyor [Video]

Indiegogo‘da 100 bin dolarlık fon toplama hedefine iki günden kısa sürede ulaşan Defender, üzerinde fotoğraf makinesi bulunan bir biber gazı spreyi. Yüzüne biber gazı sıktığınız saldırganın fotoğrafını çekip iOS veya Android cihaza bağlanan Defender, fotoğrafı konum bilgisiyle birlikte izleme merkezine iletiyor.

Her gün ve her saat açık olan izleme merkezi, kullanıcının konumunu ve fotoğrafı karakola ileterek yardım çağrılmasını sağlıyor. Üstelik cihazın çektiği fotoğrafların karanlıkta dahi net çıkması için üzerinde bir flaş da eklenmiş. Defender’ın üzerinde bulunan ikinci bir düğme ise, polisin yanı sıra ambulans çağırmanıza imkan veriyor. Buna ek olarak, kullanıcının önceden belirlediği bir gruba e-posta ve SMS gönderilebiliyor. Bu özellik, herhangi bir saldırı anında mağdurun yakınlarına jet hızıyla haber gitmesini sağlıyor. Defender sadece olay noktasından uzaktaki birimlere haber vermekle kalmıyor, yüksek bir siren sesi yayarak, yakın çevredeki yayalara da haber veriyor.

Defender’ın kampanya sayfasında verilen bilgilere göre, aralık ayında çıkması planlanan cihazın geliştirilmesi iki yıl sürmüş. Cihazı satın alan kullanıcıların, 159 dolardan başlayan cihaz fiyatına ek olarak ayda 15 ila 20 dolar arasında değişen izleme ücretini de ödemesi gerektiğini belirtelim.

VİDEO

YORUMLAR