reklamı kapat

POPÜLER

iPad satışlarındaki düşüş aslında tüm teknoloji devleri için kötü haber

Apple‘ın 2014 ikinci çeyrek kazanç raporları genel olarak satışlarda artışa işaret etse de iPad satışlarında görülen düşüşle birlikte analistler iPad’in büyüme potansiyelini sorgulamaya başladı. Aslında iPad’in satışları bu halde dahi bir hayli yüksek olsa da, sürekli büyüme beklenen bir sektör söz konusu olduğu için önceki yılın ikinci çeyreğine kıyasla düşüş kaydedilmiş olması endişe verici bir durum olarak değerlendiriliyor. Ancak tablet satışlarındaki kötü haberlerin muhatabı sadece Apple olmayabilir. Kimi analistlere göre iPad’in gösterdiği düşüş, önümüzdeki aylarda tablet pazarında görülecek genel düşüşün alametlerinden biri.


Bu beklentiler doğrultusunda ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Morgan Stanley, tablet pazarı için 2014 yılına yönelik büyüme öngörüsünü yüzde 26’dan 12’ye düşürmüş. Tablet pazarındaki büyümenin yavaşlamasıyla birlikte PC pazarında canlanma görüleceğini düşünen Morgan Stanley analistleri, bu canlanmanın yüzde eksi 5 büyüme oranına sahip olan PC pazarını tek başına kurtarmayacağını belirtmeyi de ihtimal etmiyor.


Yıllardır tabletlerin bilgisayar pazarının hakimi olacağı öngörülse de son zamanlarda tersi düşünce öne çıkmaya başlamış gibi görünüyor. Tabletlerin dizüstü bilgisayarların yerini alması hala beklense de bu sürecin daha önce beklenenden çok daha uzun süreceği düşünülüyor.

Büyüme oranlarındaki düşüşün en büyük sorumlusu olarak bilişim pazarında son yıllarda devrim niteliğinde bir yenilik olmaması gösterilirken teknoloji şirketlerinin birbirinin aynı ürünleri peş peşe piyasaya sürme telaşını bir kenara bırakıp araştırma ve geliştirmeye ayırdıkları bütçeyi ve zamanı artırmasını diliyoruz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“iPad satışlarındaki düşüş aslında tüm teknoloji devleri için kötü haber” için 4 cevap

 1. wad dedi ki:

  kazık fiyatlardan bu kadar gidiyor kusura bakmasınlar

 2. Mesut Aygun dedi ki:

  Ahanda yazıyorum bu çılgınlık artarak devam edecek.Yeter ki artış exponansiyel olmasın.Lıneerıne bıle razıyız

 3. Fatih Şahin dedi ki:

  Ipad satışlarındaki düşüş’e etken önemli bir durum da daha önce alınan cihazların hala taş gibi çalışıyor olması. Şu an ben Ipad 3 ile yazıyorum. Neden yeni bir cihaz alayım ki, cihaz hala taş gibi.

 4. randomziyaretçi dedi ki:

  Bu dediğiniz bir yana, yeni çıkan modellerde, eldeki mevcut modeli satıp yenisini almak için pek geçerli bir sebep çıkmıyor.