reklamı kapat

POPÜLER

iPad’inizi fiziksel tuşlarla kontrol edin [Video]

Yapılandırılabilir dokunmatik ekran kontrolleri kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlarken; dokunmatik ekran üzerinde butonlar ve hareket ettirilebilir kontroller, akıllı telefon ve tabletleri çok daha keyifli hale getiren özellikler arasında yer alıyor. Bu sayede müzik profesyonellerinin kullandığı DJ setlerinin benzerleri iPad ekranınına taşınabiliyor.

İster profesyonel ister amatör olsun; birçok DJ, iPad’lerini müzik uygulamaları ile donatıyor. Uygulamaların doğası gereği dokunmatik işleyiş prensipleri söz konusu olduğunda ise gerçek bir düğmenin çevrilmesi ya da düğmeye basarak işlemleri sürdürme duygusu mutlak şekilde eksik kalıyor. Bu konu üzerine yoğunlaşan Florian Born isimli bir tasarımcı, Modulares Interface adlı projesiyle bu eksikliği gidermeyi hedefliyor.

Modulares Interface, iPad ekranının üzerine tam olarak oturan bir kutu ve yine ekran üzerine yerleştirilen fiziksel butonlar, anahtarlar ve sürgü kontrollerinden oluşuyor. Florian Born’un tasarımı alüminyum ve plastik parçalara dayanırken her bir kontrol mekanizmasının altında iletken köpükler yer alıyor. Bu sayede fiziki butonlar iPad ekranı ile etkileşime geçebiliyor. Elbette özel tasarım için bir de özel uygulama geliştirilmiş.

Benzer işlevler gören cihaz ve aksesuarlar piyasada mevcut ancak iPad üzerinde gerçekçi kontroller sağlamak isteyenler için Modulares Interface dikkate değer.

VİDEO