reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Beat DJ M7600

İstediğiniz kulaklığı kullanma imkanı vermesinin yanı sıra üstte ve ortada konumlandırıldığından kullanım açısından çok başarılı. Sağ yanda ise kamera tuşuyla microSD kart yuvası bulunuyor. Altta ve üstte ızgara şeklinde görülen bölümlerde sol ve sağ hoparlörler yer alıyor. Müzik arayüzü yatay da kullanılabildiğinden çoğu diğer modelde olduğu gibi stereo sesi iyice dağıtmak için hoparlörlerin biri cihazın üst kısmına diğeri de alta yerleştirilmiş. 2.8 inç büyüklüğünde dokunmatik ekrana sahip olan M7600, ekranın alt kısmında tasarıma uyacak şekilde kavisli tasarlanmış çağrı tuşları ve geri dönüş tuşu ile kontrol ediliyor.

WIDGET’LAR VE KULLANIM

Samsung’un dokunmatik ekranlı modellerde standart haline getirdiği widget adı verilen mini uygulamalar Beat DJ üzerinde de kendini gösteriyor. Ekranda sol yanda gizlenebilen bir çubuk üzerinde sıralanmış widget’lardan istediklerinizi sürükleyip bırakarak düzenleyebiliyorsunuz. Böylece ana ekranı kişiselleştirip sık kullandığınız uygulama ve fonksiyonlara kolay yoldan erişebiliyorsunuz. Ultra Touch modeliyle birlikte karşılaştığımız çevrim içi widget’lar da mevcut. Cihazla birlikte Google araması ve AccuWeather hava durumu çevrim içi widget’ları geliyor. YouTube, müzikçalar, not defteri, sık görüşülen kişiler gibi onlarca widget arasından istediklerinizi seçerek hem bilgiye anında erişebiliyor, hem de cihazınızı daha eğlenceli bir hale getirebiliyorsunuz. Cihazın ana ekranında parmağınızı soldan sağa doğru sürüklediğinizde sık görüşülen kişileri ekleyebileceğiniz bir kısayol ekranına ulaşıyorsunuz. Tersi yönde sürükleyerek de ana menüye ulaşmak mümkün. Ana menüde Beat DJ’i öne çıkaran özelliklere göz atacak olursak müzik uygulamaları ve Google başlığını görüyoruz. Google logosuna tıklayarak arama yapabiliyor, e-posta hesabınızı yönetebiliyor ve Haritalar servisi sayesinde konum bilginizi öğrenebiliyorsunuz. Cihazın sahip olduğu A-GPS modülü sayesinde bunu rahatça gerçekleştirebiliyorsunuz.

DJ SETİ
Samsung M7600, sunduğu uygulamalar sayesinde amatör bir DJ olmanızı sağlayabilir. Ses donanımı Bang&Olufsen tarafından sağlanan cihazın gerek kulaklık çıkışı, gerek stereo hoparlörleri Nokia 5800 ile yarışabilecek seviyede. Diğer tüm müzik telefonlarından farklı olarak bu iki cihaz dahili hoparlörleri üzerinden doygun ses veren nadir cihazlardan. Ses yüksekliği de çok başarılı. Standart müzik çalar uygulamasının yanına eklenen ve müzik çalar arayüzü üzerinden tek tıkla erişilen Beat DJ yazılımı, çalan parça üzerindeki hakimiyeti size veriyor. Parça çalındığı sırada farklı ‘örnekleri’ ekleyerek zenginleştirebiliyorsunuz. Ayrıca cihazı yatay konumda tuttuğunuzda sağ alta denk gelen ‘filtreler’ sayesinde müziği deforme etmeniz de mümkün. Filtreler başlığı altında yankı, belirli aralıklarla sol-sağ kolon değiştirme, yüksek, alçak geçki, tempo değiştirme gibi farklı efektlerle müziğe müdahale edebiliyorsunuz. Şüphesiz en çok ilgi çeken özelliği ‘scratch’ olarak tabir edilen ve DJ’lerin o anda çalan plağı eliyle ileri geri döndürmesi sonucu çıkan ses efektini de simüle edebiliyor olmanız. Ekranın sol altında görünen ‘scratch’ kısayoluna tıkladığınızda ekranda temsili bir disk görüntüleniyor. Gerçek zamanlı olarak parmağınızla müziği ileri geri kaydırabiliyorsunuz.

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
Cihaz üçüncü nesil bağlantıları destekliyor fakat maalesef WLAN bağlantısı mevcut değil. Bluetooth desteği sunan M7600, 3.2 megapiksel ve otomatik netleme özelliği sunan gayet başarılı bir kameraya sahip. Gülümseme yakalama ve yüz algılama özellikleriyle desteklenen kamera tek bir LED lambaya sahip olduğundan ışıksız ortamlarda vasat sonuçlar ortaya çıkarıyor. Fakat günlük kullanım sırasında yeterli ışığa sahip yerlerde ayrı bir dijital fotoğraf makinesine ihtiyaç duymayacağınız kadar başarılı. Son olarak cihazla birlikte verilen birkaç aksesuardan bahsedelim. M7600 müzik dinlerken yatay konumda kullanıldığından kutu içerisinden oldukça küçük ve kullanışlı bir masa standı çıkıyor. Kulak içi kulaklıkların ve çağrı kontrolü sağlayan mikrofonlu kablonun yanı sıra cihazla birlikte bir de beyaz esnek plastikten kılıf veriliyor. Basitçe takıp çıkarabileceğiniz bu kılıfla yeni cihazınızı darbelere karşı koruyabilirsiniz.

KAPASİTİF DOKUNMATİK
Cihaz hassas dokunmatik ekranı sayesinde parmakla kontrol ediliyor

BANG & OLUFSEN
Dünyaca ünlü ses uzmanı ile iş birliği sayesinde yüksek ses kalitesi

PRATİK KİLİT
Ekranı ve tuşları kilitleyen düğme aynı zamanda müzik çalara ulaşmayı sağlıyor

HAREKET ALGILAYICI
Galeri uygulamasında cihazı sağa sola eğerek fotoğraflarda gezebiliyorsunuz

BAŞARILI KAMERA
3.2 megapiksellik kamera, yüz algılama ve gülümseme deklanşörü özellikleri sunuyor

BEAT DJ
Ekranda sanal bir disk çıkaran uygulama ile DJ gibi ‘scratch’ atmak mümkün

PUANLAMA

-5YILDIZ-

ARTILAR
Bang&Olufsen ses kalitesi hemen kendini gösteriyor. Kapasitif dokunmatik ekran, başarılı kamera ve eğlenceli müzik yazılımlarıyla genç kesimin her ihtiyacını karşılayabilir.

EKSİLER
Ekran hassasiyeti yeterli fakat, işletim sisteminin tepkileri biraz daha hızlı olabilirdi. Kameranın video kayıt performansı da vasat.

SONUÇ
Görüntüleme alanında olduğu kadar müzik alanında da oldukça iddialı ürünlerle karşımıza gelen Samsung, Bang&Olufsen iş birliği sayesinde yine harika bir müzik cihazına imza atmış. Dokunmatik furyaya kapılmak isteyen, eğlence arayan kullanıcılar için birebir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim sistemi
• Özel şirket yazılımı

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 2.8 inç 240×400 piksel kapasitif dokunmatik

Hafıza
• 50 MB dahili, microSD desteği (16 GB maks.)

Kamera
• 3.2 megapiksel, oto. netleme, yüz algılama

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, DivX, XviD

Navigasyon
• A-GPS, Google Haritalar

Bağlantılar
• Micro USB 2.0, Bluetooth 2.0, 3.5 mm kulaklık

Boyutlar
• 112 x 51 x 13.9 mm

Ağırlık
• 99.7 gram

İLGİLİ HABERLER