reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro almak için hangi ülke vatandaşı kaç gün çalışıyor?

iPhone 11 Pro önümüzdeki günlerde Türkiye’deki satışına başlayacak. Yapılan bir araştırma ise cihazı alınabilme oranlarını ülkelere göre düzenliyor.

Şimdilerde üçlü kamera tasarımından ziyade kamera performansıyla adından söz ettiren iPhone 11 Pro, önümüzdeki günlerde Türkiye’de kullanıcılara sunulacak. Cihaz 64 GB, 256 GB ve 512 GB olmak üzere üç farklı hafıza seçeneğiyle gelirken; Türkiye fiyatları da sırasıyla 10.999 TL, 12.299 TL ve 13.999 TL olarak etiketlere yansıyor. Hayli yüksek fiyatlı olan bu cihaz için akla gelen ilk sorulardan biri ise ortalama bir vatandaşın cihazı alabilmek için ne kadar çalışması gerektği. Picodi bu verileri meraklılarıyla buluşturdu. Bu verilere göre 64 GB’lık iPhone 11 Pro’yu almak için en çok çalışması gereken ülke Ukrayna olurken onu ikinci sırada Kolombiya, üçüncü sırada ise Türkiye izliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 11 Pro alabilmek için kaç gün çalışmak gerekiyor

Söz konusu verilerde Türkiye adına 2014 yılından bu yana resmi bir veri bulunamadığı için Numbeo verilerinin kullanıldığı kaydedilmiş. Bu hesaba göre Türkiye‘deki ortalama maaş 2.593 TL olarak görünüyor. Söz konusu hesaplamada geçim verileri ise hiç kullanılmamış. Yani maaşınızı aldığınız gibi kenara koyarsanız ve bir şekilde bu süre zarfında hayatta kalabilirseniz Türkiye’de 89,1 günde iPhone 11 Pro alınabiliyor. Ukrayna için bu sayı 96,7 günü bulurken Kolombiya’da da 89,7 gün olarak hesaplanıyor.

Listenin en altında ise 4,8 günle İsviçre yer alıyor. Amerika’daki ortalama bir vatandaşın ise 5,8 günde iPhone 11 Pro’yu alabildiği belirtilmiş. Raporun tamamına ve metodolojiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

iPhone 11 Pro’ya özel geliştirilen kamera gizleyen kılıf tasarımı