reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 13

iPhone 13 serisi için ortaya çıkan yeni pil kapasiteleri

Apple’ın yaz sonunda gelecek iPhone 13 modelleri için bir kez daha pil kapasitesi odağında sızıntı yapıldı. Kapasiteler netlik kazandı.

iPhone 13 ailesi için yapılan yeni pil kapasitesi sızıntısı, daha önce yapılan sızıntıyı doğruladı. Artık yüzde 99 oranında bu kapasitelerin telefonlarda olacağını söyleyebiliriz.

Değerlere baktığımız zaman 13‌ Pro Max modelinde 4.352 mAh pil kullanılacak. 12 Pro Max’te ise 3.687 mAh pil yer alıyordu.

Ailenin aynı boyutta gelecek seçenekleri 13‌ ve 13 Pro modellerinde ise 3.095 mAh pil kullanılacak. Burada 2.815 mAh’a oranla hatırı sayılı bir artış görülüyor.

Ailenin en ufağı 13 Mini ise 12 Mini’den farklı olarak 2.227 mAh değil 2.406 mAh pil ile gelecek. Burada telefonun boyutu nedeniyle ciddi bir artış elde edilmeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max modelleri bu yıl ekran ile fark atacak

13 Pro ve 13 Pro Max’teki pil kapasite artışı bu yüzden oldukça önemli görünüyor. Çünkü LTPO temelli yapıya rağmen telefonlarda yer alacak 120 Hz OLED paneller, 60 Hz OLED’lerden daha fazla enerji harcıyor.

Yapılan bu artış ile iPhone 13’ler ile iPhone 12’ler arasında kullanım ömrü açısından bir fark olmayacak gibi görünüyor. Kullanıcılar iPhone 11 sonrasında çıkan telefonların pil ömürlerini genel olarak beğeniyor ve bunun bu yıl da aynı kalması bekleniyor.

Apple pil konusunda sektörde fark yaratacak bir devrimse yapmıyor ve bu durum bazılarının çok üzüyor. Sadece firmanın gerçek kablosuz şarj geliştirdiği biliniyor.

Ancak bunun da çok uzun yıllar sonra devreye gireceği aktarılıyor. Gerçek kablosuz şarj üzerinden Xiaomi, OPPO ve Motorola gibi firmalar da çalışıyor. Bu sistemler ile telefonlar cepteyken dahi şarj edilebilecek.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın