reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 serisi için netlik kazanan son detaylar: “1 TB ve LiDAR”

Apple’ın yaz sonunda gelecek iPhone 13 modelleri için pil bilgileri sonrasında bu sefer daha önce de gündeme gelen iki detay netlik kazanmış durumda.

Son bilgilere göre iPhone 13 mini, 13, 13 Pro ve 13 Pro Max modellerinin hepsinde artık yüzde 100 kesin olarak LiDAR sensörü olacak. Bu sensör arka kamerada bulunacak.

LiDAR’ın ne olduğunu bilmeyenler için Apple’ın kendi açıklaması tam olarak şöyle:

“iPhone 12 Pro’daki LiDAR Tarayıcısı, ışığın nesnelerden yansıma hızını ölçerek içinde bulunduğunuz her ortamın derinlik haritasını oluşturabiliyor.

Bu ultra hızlı ve hassas ölçümler sayesinde AR uygulamaları odanızı gerçek bir yağmur ormanına dönüştürebiliyor veya yeni alacağınız bir spor ayakkabının ayağınızda tam olarak nasıl duracağını gösterebiliyor.”

Yeni iPhone’ların “Pro” modellerinde artık netleştiği üzere maksimum depolama artıyor. Söylendiği kadarıyla sadece 13 Pro ve 13 Pro Max modelleri istenirse 1 TB dahil depolama ile alınabilecek. Ebette 1 TB depolamalı sürümler oldukça pahalı olacak.

Apple şu an iPhone tarafında maksimum 512 GB depolama sunuyordu. Bu depolama dahi yetmeyenler için 1 TB seçeneği güzel görünüyor. Çünkü iPhone’larda artış için bir microSD yuvası yer almıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 13 serisi gerçekten merak uyandırıyor

Yukarıda bahsettiğimiz pil detaylarına da kısaca değinelim. Son sızıntılara göre iPhone 13‌ Pro Max modelinde 4.352 mAh pil kullanılacak. 12 Pro Max’te ise 3.687 mAh pil yer alıyordu.

Sağlam kaynaklara göre 13‌ ve 13 Pro modellerinde ise ortak şekilde 3.095 mAh pil yer alacak. Burada 2.815 mAh’a oranla hatırı sayılı bir artış görülüyor.

Ailenin en ufağı 13 Mini ise 12 Mini’den farklı olarak 2.227 mAh değil 2.406 mAh pil ile gelecek. Burada telefonun boyutu nedeniyle ciddi bir artış elde edilmeyecek.

Telefonlardaki, özellikle de iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max’teki pil kapasite artışı oldukça önemli görünüyor. Çünkü LTPO temelli yapıya rağmen 120 Hz OLED’ler 60 Hz OLED’lerden daha fazla enerji harcıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın