reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 5S’le birlikte 128 GB hafıza, yeni kamera ve yeni ekran gelebilir

Eylül ayının sonlarında Amerika ve belirli ülkelerde satışa sunulan iPhone 5, bu hafta cuma günü Türkiye’de de satışa sunuluyor. A6 işlemcisi, 1136×640 piksel çözünürlüklü 4 inçlik ekranı, 7,6 mm inceliği ve 112 gram ağırlığa sahip oluşuyla bir önceki modelden ayrılan iPhone 5, kullanıcılar tarafından sabırsızlıkla bekleniyor. Kullanıcılar için iPhone 5’in sahip olduğu bu teknik özellikler şu an için yeterli gelse de Apple, rakipleri karşısında üstünlük kurmak adına akıllı telefonunu geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sizlere Apple’ın iPhone 5S’in çalışmalara başladığını bildirmiştik. ETrade Supply parça tedarikçisi, iPhone 5S olduğunu iddia ettiği yeni iPhone modelinin kasasının içini ve dışını gösteren fotoğrafları kamuoyu ile paylaşmıştı.

Bir başka iPhone 5S iddiası ise Jefferies‘in analistlerinden Peter Misek tarafından geldi. Yedinci jenerasyon iPhone’un önümüzdeki yılın haziran ayında tanıtılıp, temmuz ayında ise satışa sunulacağını belirten Misek, yeni iPhone modelinin daha gelişmiş kameraya, SuperHD ekrana, daha iyi pil ömrüne ve yakın saha iletişimi (NFC) teknolojisine sahip olacağını ifade ediyor. Misek yeni iPhone modelinin birden fazla prototiple geliştirilmeye devam edildiğini de belirtiyor. Bu prototipler arasında 4,8 inçlik Retina+ çözünürlükteki IGZO panele sahip bir model de olduğunu ifade ediyor.

IGZO (Indium Gallium Zinc Oxide) ekran teknolojisi, LCD ekranlara kıyasla çok daha ince yapıda ve daha yüksek çözünürlük için çok daha küçük piksellerin kullanılmasına ve yüksek tepkime hızlarına imkan sağlıyor. IGZO ekran teknolojisi güneş ışığı altında görünürlüğü artırıyor ve diğer ekranlara göre daha az ısınıyor. LCD ekranlara kıyasla da çok daha düşük enerji tüketimi sunuyor. Apple’ın, IGZO ekran teknolojisini kullanarak cihazın ağırlığını hafifleteceği ve cihazın daha ince görünmesini sağlayacağı belirtiliyor. Beyaz ve siyah renk seçeneklerinin haricinde yeni iPhone modelinde farklı renk seçenekleri de kullanılacağı iddia ediliyor. Yeni iPhone modelinde 128 GB’lık dahili depolama alanı seçeneğinin haricinde A7 işlemci ve home tuşuna sahip olmayan yeni bir formun da kullanılabileceği konuşuluyor. Misek, iPhone 5S’in haricinde IGZO ekran teknolojisine sahip beşinci jenerasyon iPad’in de WWDC etkinliğinde tanıtılacağını söylüyor.

Haberde kullanılan görsel Apple iPhone 5’e aittir.

İLGİLİ HABERLER
“iPhone 5S” çalışmaları başladı mı?