reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 8’i kimler alma(ma)lı?

Apple’ın dünkü sunumundan sonra başta iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanıcıları olmak üzere pek çok iPhone kullanıcısının aklında aynı soru vardı: “Telefonumu bir üst modelle güncellemeli miyim?”. Bu sorunun cevabına bir bakalım.

Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim. Eğer halihazırda iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanıyorsanız, hayır iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’a geçiş yapmak için pek sebebiniz yok. Çünkü iPhone 8 ve iPhone 8 Plus her ne kadar isimlendirme yüzünden bir sonraki nesil gibi görünse de bir önceki nesile kıyasla çok küçük bir iki değişiklikle geliyor. Yani dışarıdan iPhone 8 görünen cihaz içeriden aslında iPhone 7s.

Cihazlar arasındaki en büyük fark kullanılan işlemci. A10 Fusion çiple gelen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’a karşılık A11 Bionic işlemcili iPhone 8 ve iPhone 8 Plus duruyor. A11 Bionic çip elbette A10 Fusion’a göre çok daha hızlı ve akıcı bir deneyim sunuyor. Ancak itiraf edelim, daha çıkalı bir sene olan bir cihazda aradaki farkı hissetmeniz pek mümkün değil. Öte yandan bir diğer farklılık kablosuz bağlantıda geliyor. iPhone 8 serisi Bluetooth 5.0’la gelirken iPhone 7 serisinde Bluetooth 4.2 yer alıyor.


Kafanızı kurcalayacak asıl farklılık ise iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın bir önceki nesle kıyasla cam gövde ile gelmesi ve kablosuz şarjı desteklemesi. Ancak bunun için ayrıca bir de kablosuz şarj standı almanız gerekiyor. Cihazlardaki en etkili değişimlerden biri de bu. Ancak bunun bir senelik çiçeği burnunda bir telefonu değiştirmek için yeterli bir sebep olduğunu söylemek biraz zor. Fotoğraf tutkunları içinse iPhone 8 Plus’ta yer alan Portrait Lightning modu tetikleyici olabilir. iPhone 7 Plus’ta yer almayan bu özellik, portrelerin ışığıyla oynayarak çok daha etkili kareler çekmeyi sağlıyor. Stüdyo çekimi etkisi yaratıyor. Bunun dışında kameralardaki tek gelişme 720p çözünürlükte olan 240 fps çekimlerin 1080p çözünürlüğe çekilmesi.

Öte yandan iPhone 7’nin önceki neslinde kalan kullanıcılar iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’a geçmeyi göz önünde bulundurabilir. iOS 11 güncellemesi kapıdayken iPhone 8’in 699 dolar, iPhone 8 Plus’ınsa 799 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağını hatırlatalım. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın yeteneklerine buradan ulaşabilirsiniz.