reklamı kapat

POPÜLER

iPhone güç depoluyor

 - Güncelleme: 21 Nisan 2009 17:08


Yakında yayınlanacak olan iPhone OS v3.0 ile birlikte üçüncü jenerasyon iPhone donanımıyla ilgili söylentilerde hızla artıyor. Apple’ın önceki iPhone OS yayınlamaları ile birlikte donanım yenilemeleri de gelmişti, yine böyle bir şeyin olması çok büyük olasılık. Yeni cihazda yapılabilecek bir çok yenilik var, daha fazla hafıza, daha hızlı işlemci, daha iyi kamera ve muhtemelen daha hızlı ağ bağlantısı.

GÜNCELLENİYOR
Bu çok beklenen donanım güncellemelerinin yanı sıra süprizler olacağı da kesin. iPhone yenilikçi yazılımıyla rakiplerinin oldukça önüne geçerken donanım konusunda eksikleri yok değildi. Kamera ve video desteğinden yoksunluğu bu eksiklerin başında sayılabilir.

SEZGİSEL EL HAREKETLERİ
Apple’ın iki yeni patenti firmanın gizli planlarını olabileceğini ortaya çıkarıyor. İlk patent kullanıcı hareket halindeyken kullanılan arayüzler hakkında. Bu patent, telefon ekranını görmeksizin; telefonu hafifçe sarsmak gibi sezgisel el hareketleri ile kullanımı sağlayacak yeni bir modeli içermekte. Bu arayüz iPhone’larını koşarken veya araba kullanırken kullananlar için oldukça kullanışlı olacaktır. Dikkatlerini neredeyse hiç dağıtmadan arama yapabilecek veya çalan müziklerini değiştirebilecekler. Apple ekran üzerindeki veya kasa üzerindeki düğmeler ile girdi modunun değiştirilebileceğini ve bunun normal kullanımda meydana gelebilecek istenmeyen komut gönderimini ortadan kaldıracağını söylüyor.

Diğer patent ise bize çok daha fazla ipucu veriyor. Hareketi alıgılayan İşletim sistemi arayüzü, yürüdüğünüzü veya koştuğunuzu algılayıp arayüzünü büyütüyor daha büyük düğme ve fontlar ile hareket halindeyken kullanımı kolaylaştırıyor.

ÖN YÜZDE KAMERA
İlk jenerasyonunda bile olması gereken, ikici jenerasyonda olmamasıyla hayal kırıklığı yaratan ön yüz kamerası kaynak çizimlere göre üçüncü jenerasyon iPhone’larda mevcut. Yeni kamera ile artık görüntülü görüşme yapabiliyor olacağız. Oyun geliştiricilerinin de önü açılacak, kullanıcıları görsel etkileşime sokabilecekleri oyunlar yapabiliyor olacaklar. Nintendo’nun GameBoy kamerası, Sony’nin Eye Toy/Eye’ı oyunlara nasıl bir başka bakış açısı getirmişse iPhone’un ön yüz kamerası da bam başka bir dünyaya doğru kapıları açacaktır. Kamera iPhone’un tam orta hattında ekranın üzerinde konumlandırılmış.

Patent’de bulunanların hepsi yeni iPhone’da olacak diye bir şey söylemek yalnış olur elbet. Ancak patent başvurusunun 2007 kasım ayında yapıldığını göz önünde bulundurursak, Apple’ın video donanımını iPhone’a entegre etmek için bolca zamanı olduğunu söyleyebiliriz.

HD VİDEO
iPhone kullanıcılarının iyi bildiği üzere telefonun video çıkışı da noksanlıklar içermekte. İlk iki jenerasyon (iPhone ve iPhone 3G) ancak HD 480i çözünürlüğe erişebiliyor, bu çözünürlük içeriği büyük TV’lere veya büyük bilgisayar ekranlarına aktardığınızda oldukça yetersiz. Ancak üçüncü jenerasyon iPhone ile bu deneyim değişmek üzere. Piyasaya sürülmek üzere olan AV kablosu yeni iPhone ve iPod Touch’ın 720p ve 1080i çözünürlükte Full HD video oynatabilecğini doğruluyor. Bu arada Apple, yetkili satıcılarını ellerindeki Composite AV ve Component AV kablolarını bitirmeleri tavsiye etmiş, böylece gelecek olan yeni kablolar için stok yeri açılabilecek.

Gelecek olan gerçek HD-çıkış ile TV ekranına dijital medyayı aktarmak için en uygun yol iPhone olmuş olacak, bu hareket ile aslında Apple TV’ye büyük bir darbe vurulmuş olacak. Gelecek iPhone bütünleşik kütüphanesindeki videoları çalmanın yanısıra kablosuz ev ağınızdan da video oynatabilecek. iPhone bilgisayarınızın iTunes kütüphanesine WiFi üzerinden bağllanarak Apple AV kablosu ile dijital medyalarınızı TV ekranınıza aktarabilecek. Bilgisayarınızın kütüphanesi kullanıldığı için de telefonun hafızasının büyüklüğü önemini yitirmiş duruma gelmiş olacak.

TV.com, Joost, ve yakında gelecek olan Hulu iPhone app gibi Streaming-video iPhone uygulamaları iPhone’u medya-hub olarak daha da cazip hale getirecekler. Full-HD streaming video’nun hayata geçmesinin de an meselesi olduğu bir gerçek. Bu olduğu zaman ise iPhone dev ekranınza muhteşem kalitedeki HD görüntüleri aktarmak için cebinizde bekliyor olacak.

Kullanıcılar için bir çok kaynaktan içeriklere ulaşabilecekleri göreceli olarak açık bir platform, içerik sağlayıcılar için ise operatörleri, kablo şirketlerini ve diğer geleneksel kanalları iTunes Store bile dahil olarak atlayıp müşterilerine ulaşabilecekleri bir direk kanal modeli oluşturacak.

Bu irili ufaklı birçok firma için çok ciddi kazanımlar sağlayabilir. Operatörler, kablo şirketleri ve diğer aracılara bağımlılık ortadan kalktığı için bu dev şirketlere ulaşamayan veya pastalarından pay vermek istemeyen firmalar kendi başlarına içeriklerini son kullanıcıya ulaştırabilme yeteneğine kavuşurlar.

HULU iPHONE APP
Business Insider‘ın haberine göre adı açıklanmayan bir mobil sektörden yönetici Hulu video servisinin yakında iPhone ve iPod Touch’larda görüneceğini söylemiş.

Hulu’nun uygulamasının, tarayıcı sürümüne benziyor olması bekleniyor ve söylendiğine göre hem 3G hem de WiFi üzerinden çalışıyor olacakmış. Hulu kendini bir streaming servis olarak konumlandırdığı için uygulamanın içerik indirmeye izin vereceğini beklemiyoruz. 3G iPhone kullanıcılarının önemli bir kesimini temsil ediyor, dolayısıyla 3G üzerinden stream yapabilme Hulu’ya mobil dünyada yeni bir kazanç olacak ve daha da önemli kazancı Hulu’nun reklam ağı sağlayacak. Uygulama web sitesindeki gibi bütünleşik reklam aralarını desteklerse reklam servisi çok büyük ölçekte kazanım sağlayacaktır.

O kadar çok bantgenişliği harcanırken ve iTunes video satışları baltalanacakken, Apple ve AT&T neden bu uygulamayı kabul eder (Uygulama Hulu olduğu için AT&T, eğer bir Türk streaming video servisi konu ediliyor olsaydı Turkcell neden kabul eder diyor olacaktık)? Cevap sanırsam iPhone, iPod touch satışlarını ve AT&T aboneliklerini arttıracak bir uygulama olması, Hulu kar ortaklıklı bir anlaşmaya gitmiş/gidecekde olabilir. Mobil video altın çağını yaşamaya malesef henüz başlayamadı, servislerin çoğu (operatörler tarafından sağlanan) çok pahallı veya kalitesi yetersiz. comScore’a göre mobil abonelerin yalnızca %3’ü telefonlarından video izliyor, Hulu iPhone uygulaması bu durumu iyi yönde değiştirebilecek bir çıkış olabilir.

Elbette bu uygulama iPhone için yapılan ilk web video uygulaması değil; CBS’in TV.com uygulaması, Joost, i.TV ve daha bir çok uygulama pazarda bulunuyor. Ama Hulu’nun teknik ve tasarım ekibi kendilerini Web video sektöründe hepimize ispatladılar, iPhone üzerinde de devrim yapacakları kesin.

İLGİLİ HABERLER