reklamı kapat

POPÜLER

Apple

iPhone güvenliği üzerinden yapılan üstü kapalı Android tavsiyesi

Apple CEO’su Tim Cook, kısa süre önce iPhone güvenliği konusunda önemli bir açıklama yapmıştı. Şimdi benzer bir açıklama daha geldi.

Tim Cook, geçtiğimiz hafta Guillaume Lacroix ile yaptığı röportaj kapsamında iPhone modellerine App Store dışından uygulama yükleme konusuna değinmişti.

Apple CEO’su burada bir kez daha bu durumun iPhone güvenliğini yok edeceğini aktardı. Burada Android gibi olmak istemediklerini belirten Cook, o zaman Android tarafının iOS tarafından 47 kat daha fazla malware’e sahip olduğunu da açıklamıştı.

Yukarıda da dediğimiz gibi buna benzer bir açıklama bu sefer üst düzey Apple yöneticisi Erik Neuenschwander‘dan geldi. Neuenschwander, bir kez daha buna izin verilmesinin kullanıcılar için çok ciddi güvenlik ve gizlilik sorunları yaşatacağını aktardı.

Neuenschwander burada bir öneri de yaptı. Bu durumun bir tercih meselesi olduğunu aktaran yönetici, üstü kapalı olarak uygulama marketleri dışından uygulama yükleme konusuna önem verenlerin Android tarafına geçmesini önerdi.

Burada direkt olarak Android denmiyor ancak diğer platform ibaresi kullanılıyor. Biliyorsunuz Apple’ın pazardaki tek rakibi şu an için Android tarafı. Yani diğer platformdan kastı tam olarak Android.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone kullanıcıları genel olarak durumdan memnun

Çünkü birçok kullanıcı Android’in açık yapısıyla gelen çeşitli riskleri görüyor ve bu yüzden isteyerek iOS tarafında kalmayı tercih ediyor.

Apple’dan bu yapıyı bu yüzden bozmuyor. Neuenschwander, denetimi yapılan marketin güvenli olduğunu belirtiyor.

Elbette Android uygulama marketi Play Store da denetleniyor. Ancak APK olarak yüklenen uygulamalar için bir denetim yok. O yüzden onlara çok dikkat etmek ve mümkün mertebe uzak durmak gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını tam olarak böyle test ediyor