reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

iPhone canlı metin

iPhone sahibi öğrenciler, “Canlı Metin” özelliği için farklı kullanım alanları buldu

iOS 15 yüklü iPhone XS, XR veya sonra çıkan yeni nesil iPhone’larda Apple tarafından geliştirilen bir “Canlı Metin” özelliği yer alıyor.

Advertisement

Apple, iPhone odaklı bu faydalı Canlı Metin özelliğini kendisi şöyle açıklıyor: “iOS 15’te, fotoğrafların içindeki metni kopyalayıp paylaşmak, diller arasında çeviri yapmak, arama yapmak ve daha fazlası için Canlı Metin’i kullanabilirsiniz. Ayrıca, Görsel Araştır’ı kullanarak fotoğraflarınızdaki nesneleri kolayca tanımlayabilirsiniz.

Canlı Metin, fotoğraflarınızda ve çevrimiçi görüntülerde bulunan faydalı bilgileri tanır, böylece bir fotoğrafta veya çevrimiçi görüntüde vurgulanan metne tek bir dokunuşla arama yapabilir, e-posta gönderebilir ya da yol tarifi arayabilirsiniz. Canlı Metin’i Kamera uygulamasında da kullanabilirsiniz.”

İşte bu özellik özellikle öğrenciler arasında çok popüler olmaya başladı. Bu özellik sayesinde öğrencilerin arkadaşlarının ders notlarını iPhone’larıyla uzaktan izinsiz olarak almaya başladığı, bu özelliği kopya çekmek için kullandığı ortaya çıktı. Bu konu özellikle hemen aşağıda görebileceğiniz video ile gündem oldu.

Canlı Metin özelliği şu anda İngilizce, Çince, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Portekizce ve İspanyolca dillerinde destekleniyor. İleride bunlar arasına Türkçe de dahil edilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, 18 Ekim tarihinde etkinlik yapacak

Peki bu etkinlikte ne gelecek? Apple’ın etkinlikte karşımıza ilk olarak yeni kablosuz kulaklık modeli AirPods 3 ile çıkması bekleniyor.

AirPods 3, AirPods Pro gibi görünecek ancak Pro’nun ANC gibi özelliklerini yüksek ihtimalle bünyesinde barındırmayacak. Model kablosuz şarj özellikli hazne taşıyacak ve yine sadece beyaz renkte elde edilebilecek.

Etkinlikte ayrıca iki tane MacBook bilgisayar modeli de hemen hemen kesin olarak tanıtılacak. Bunların 14 inç ve 16 inç ekranlı yeni nesil M1X’li MacBook Pro olacağı yüzde 99 oranında kesin durumda.

Gerçekten yeni nesil, mevcut sürümden daha farklı tasarıma sahip Mac mini‘nin de düzenlenecek etkinlikte olacağı gelen bilgiler arasında. Bu modelin de gücünü M1X işlemciden alacağı aktarılıyor.

Etkinlikte ayrıca uzun süredir beta testleri süren macOS Monterey için de çıkış tarihin paylaşılması bekleniyor. Elbette Apple’ın bunun haricinde bazı sürprizleri de olabilir. Örneğin Apple Silikon’lu bir Mac Pro ile 32 inç iMac de lanse edilebilir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın