reklamı kapat

POPÜLER

Apple 12 Ekim etkinliği

Apple, Çin’de popüler Kur’an-ı Kerim uygulamasını kaldırdı

Teknoloji devi Apple, bugün dikkat çeken Çin merkezli bir haberle gündeme yer alıyor. Bu haberin merkezinde popüler bir uygulama var.

Advertisement

Apple ortaya çıktığı kadarıyla Çin’de devletin talebi nedeniyle popüler Kur’an-ı Kerim uygulamalarından biri olan Quran Majeed‘i kullanımdan kaldırdı.

BBC World’de yer alan habere göre Apple, Çin makamlarının uygulamanın yasa dışı dini metinlere ev sahipliği yaptığı gerekçesiyle kullanımdan kaldırılması yönünde sunduğu talebi yerine getirdi.

Apple doğal olarak ne olursa olsun yasal kurumların kararlarına uymak zorunda. Firma genel olarak özgürlükten yana ancak bulunulan yerdeki kurallar, devlet karşısında bir firmanın elini ve kolunu tamamen bağlıyor.

Eğer firma bu kurallar uymazsa işin çok büyük noktalara varacağını iyi biliyor. Apple için Çin çok ama çok önemli bir ülke konumunda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, 18 Ekim tarihinde etkinlik yapacak

Peki bu etkinlikte ne gelecek? Apple’ın etkinlikte karşımıza ilk olarak yeni kablosuz kulaklık modeli AirPods 3 ile çıkması bekleniyor.

AirPods 3, AirPods Pro gibi görünecek ancak Pro’nun ANC gibi özelliklerini yüksek ihtimalle bünyesinde barındırmayacak. Model kablosuz şarj özellikli hazne taşıyacak ve yine sadece beyaz renkte elde edilebilecek.

Etkinlikte ayrıca iki tane MacBook bilgisayar modeli de hemen hemen kesin olarak tanıtılacak. Bunların 14 inç ve 16 inç ekranlı yeni nesil M1X’li MacBook Pro olacağı yüzde 99 oranında kesin durumda.

Gerçekten yeni nesil, mevcut sürümden daha farklı tasarıma sahip Mac mini‘nin de düzenlenecek etkinlikte olacağı gelen bilgiler arasında. Bu modelin de gücünü M1X işlemciden alacağı aktarılıyor.

Etkinlikte ayrıca uzun süredir beta testleri süren macOS Monterey için de çıkış tarihin paylaşılması bekleniyor. Elbette Apple’ın bunun haricinde bazı sürprizleri de olabilir. Örneğin Apple Silikon’lu bir Mac Pro ile 32 inç iMac de lanse edilebilir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın