reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

ses sınırı koyma

iPhone ve iPad’de müziğe “ses sınırı” koyma [Nasıl Yapılır?]

Yüksek sesli müzik dinlemek hem kulaklar için hem de motivasyon devamlılığı için oldukça tehlikeli. Sizin de yüksek sesli müzik dinleme alışkanlığınız varsa kullandığınız iOS cihazınıza ses sınırı koyma yönetimini uygulamayı bir düşünebilirsiniz.

Advertisement

Özellikle iPhone’ların yükselişinden sonra tüketicilerin müzik çalarlara olan ilgisi neredeyse sıfırlandı. Artık akıllı telefonlar da sundukları ses kalitesiyle birer müzik çalar olarak kullanılıyor. Yüksek sesli çok fazla müzik dinlemek, kulakların yüksek sese alışmasını ve düşük seslere karşı duyarlılığını zamanla yitirmesine neden oluyor. Düşük sese alışmak içinse bir süre yüksek sesle müzik dinlememek gerekiyor. Ayrıca bu durum motivasyonu da bir süre sonra etkileyerek baş ağrılarına neden olabiliyor. Apple cihazlarında yüksek sesli müzik dinlemeye karşı bir ses sınırlama tedbiri bulunuyor. İstenilen özellik kullanıldığı zaman ses yükseltme düğmesine basılması siz isteseniz bile sesi son seviyeye kadar yükseltmiyor. Ses sınırlamasını kendiniz koyabildiğiniz gibi ses ayarını Avrupa Birliği standartlarına göre de yapabiliyorsunuz. Öyleyse bu ayarlara nasıl ulaşılabiliyor, bir bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nasıl yapılır?

Öncelikle cihazınızın “Ayarlar” uygulamasını açıyorsunuz. Daha sonra sayfayı aşağı kaydırarak “Müzik” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Gelen ekranda Çalma kategorisi altında “Ses Sınırı” seçeneğine tıklıyorsunuz. Daha sonra isterseniz üstteki kaydırıcıyı kullanarak en yüksek ses seviyesini kendiniz belirleyebilirsiniz. Ya da dilerseniz “AB Ses Sınırı” seçeneğine tıklayarak bu işi Avrupa Birliği standartlarına uygun şekilde yapabilirsiniz. Ancak bu seçeneğin anahtarını açmak, kaydırıcıdaki ses seviyesi sınırının manuel ayarlanmasını engelleyecektir. İşlemleriniz tamamsa hepsi bu kadar, artık güvenli bir şekilde müzik dinleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

iPhone Xs Max reklamı