reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone X

Kontur Işığı

Apple iPhone X

Stüdyo Işığı

Apple iPhone X

Sahne Işığı Mono

Apple iPhone X

Doğal Işık

Apple iPhone X

Sahne Işığı

iPhone X’in portre ışığı gerçek stüdyo ışığı karşısında [Video]

Apple‘ın yeni telefonu iPhone X, bünyesinde henüz beta aşamasında olan portre ışığı özelliğini barındırıyor. Birçok farklı özel moda sahip bu özellik ne kadar doğru çalışıyor? İşte cevabı;

iPhone X içerisinde “sahne ışığı, doğal ışık, stüdyo ışığı, kontur ışığı ve sahne ışığı mono” gibi modlar bulunuyor. Portre fotoğraflar için hazırlanan bu modlar, kişilerin farklı ışık koşullarını direkt olarak telefonlarında oluşturmasına imkan tanıyor. Bunu fotoğrafları yapay zeka ile analiz ederek gerçekleştiren telefon, yapılan teste göre doğru sonuçlar veremiyor. Fotoğrafçı Daniel DeArco‘nun videolu testine baktığımız zaman özellik güzel çalışıyor ancak gerçek stüdyo ışığı etkisini veremiyor. Bunu birebir test eden fotoğrafçı, portre ışığı özelliğinin eğlenceli ancak profesyonel ışık kalitesinin yerini alamayacağını belirtiyor. Soldaki fotoğraflar sadece iPhone ile çekilirken, sağdakilerde profesyonel aydınlatma sistemi kullanılıyor.

Apple iPhone X

Kontur Işığı

Apple iPhone X

Stüdyo Işığı

Apple iPhone X

Sahne Işığı Mono

Apple iPhone X

Doğal Işık

Apple iPhone X

Sahne Işığı

iPhone X ve sunduğu kamera özellikleri

iPhone 8 Plus’ta olduğu gibi yeni iPhone modelinde de 12 megapiksellik çift arka kamera bulunuyor. Bir önceki modellerde kullanılan sensöre kıyasla daha hızlı ve daha büyük sensörü bünyesinde barındıran telefon, daha parlak fotoğraflara çekebiliyor. Çift renkli flaşın kullanıldığı telefonun kameralarında F/1.8 ve F/2.4 diyafram kullanılıyor. Diyafram değerinin F/1.8 olması sayesinde düşük ışıkta daha aydınlık fotoğraflar çekmeye imkan tanıyan yeni iPhone, etkileyici bokeh etkisi yaratabiliyor. Saniyede 60 kare 4K ve saniyede 240 kare 1080p video kaydına imkan tanıyan X, önünde ise 7 megapiksel FaceTime HD kamera taşıyor. 24 Kasım‘da Türkiye’de piyasaya sunulacak telefonun başlangıç satış fiyatı ise 6.099 TL.

Video