reklamı kapat

POPÜLER

iPhone’dan ekolojik denetleme istasyonu

Organik gıdalar günümüzde epey bir popüler ancak market veya pazardan alınan sebze, meyve, et ve süt ürünlerinin organik olup olmadığının ayırt edilmesi oldukça güç. Lapka firmasının geliştirdiği teknoloji ise bu sorunu ortadan kaldırıyor. iPhone 4, 4S, iPhone 5, iPad, dördüncü jenerasyon iPod touch ve üzeri cihazlarla uyumlu olan Lapka, dört farklı sensörden oluşuyor. Bu dört sensör iPhone’un veya iPad’in kulaklık girişinden bağlanıyor ve App Store üzerinden kullanıcılara sunulan ücretsiz uygulama üzerinden kullanıcılar bilgilendiriliyor.
Lapka Organik
ORGANİK
Organik olarak adlandırılan bu sensör, gıdalarda sentetik gübre kullanımının tetiklediği yüksek nitrat seviyesini ölçerek o gıdanın organik olup olmadığını anlamanıza yardımcı oluyor. Kullanıcılar böylece gönül rahatlığıyla sebze ve meyvelerini yiyebiliyor.
Lapka Humidity
NEM/SICAKLIK
Nem/Sıcaklık sensörü ise adından da anlaşılacağı üzere nem ve hava sıcaklık bilgilerini kullanıcılara sunuyor. Ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan iPhone uygulaması üzerinden bu bilgilere kolay bir şekilde ulaşılabiliyor.
Lapka Radyasyon
RADYASYON
Lapka’nın radyasyon sensöründe ise geiger sayacı kullanılıyor. Hans Geiger isimli Alman fizikçinin 1908 yılında icat ettiği bu sayaç, bulunduğunuz ortamdaki radyasyon seviyesini ölçüyor. Lapka’nın kullandığı sensörde geiger sayacı oldukça küçük boyutlara sığdırılmış.
EMF
EMF (ELEKTROMANYETİK ALAN)
Lapka’nın EMF (elektromanyetik alan) sensörü bulunduğunuz ortamdaki düşük ve yüksek frekans dalgaları tespit ediyor. Düşük frekanslı dalgalar elektrik hatları, çamaşır makineleri ve buzdolaplarını; yüksek frekanslı dalgalar ise voltmetre, akıllı telefon ve mikrodalgaların ölçüm işlemini yapıyor. EMF sensörü kullanıcıların düşük seviyede elektromanyetik alan üretmesinde yardımcı oluyor. Kullanıcılar böylece çevreye daha duyarlı olabiliyor. Lapka’nın kendi internet sayfası üzerinden piyasaya sürülen, iPhone’nunuzu veya iPad’inizi dedektöre dönüştüren kişisel çevre monitörünün Amerika’daki satış fiyatı 220 dolar. Bu cihazın ülkemizde satışa sunulup sunulmayacağı ise belli değil.
Lapka
Lapka Lapka