reklamı kapat

POPÜLER

jant

Isıyla açılan kanatçıklara sahip ilginç jant konsepti [Video]

 - Güncelleme: 20 Mayıs 2022 09:53

Otomobil alanında çok ilginç gelecek teknolojileri geliştiriliyor. Bunlardan birisi henüz konsept aşamasındaki jant çalışması oldu.

Almanya merkezli CompActive firması tarafından olarak geliştirilen “Active Aero Wheel” adı verilen bu jant konsept, bünyesinde ısıyla beraber otomatik olarak açılan ve kapanan kanatçıklar taşıyor. Burada önemli bir amaç bulunuyor. Jantlar tamamen düz ya da kapalı bir yüzeye sahip olursa, aerodinamik açıdan daha fazla verim getiriyor. Ancak kapalı yapının bir ısı sorunu oluyor. Jant içerisine yeterince hava girmeyince diskler yani frenler ciddi şekilde ısınabiliyor. İşte bu iki durum arasında bir denge kuran konsept jant, normalde kapalı yapıda ve ancak iç kısımdaki ısınma arttığı zaman kanatçıklarını açıyor. Kanatçıklar açıldığı zaman kısa süreli aerodinamik verim azalıyor ancak fren sistemleri soğutulabiliyor. Soğutma sağlandıktan sonra kanatçıklar tekrardan eski konumlarına dönüyor.

Bu sistemde konumunu hatırlayan özel metal malzemeler ve ufak bir kontrolcü kullanan firma, süreci büyük bir ağırlık artışı getirmeden gerçekleştiriyor. Isıya bağlı olarak çalıştığı için oldukça zahmetsiz görünen sistem, şimdilik beş kanata sahip bir jant üzerinde gözler önüne seriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CompActive firması, geliştirilen bu dikkat çekici jantın gerçeğe dönüştürülebilmesi için destek bekliyor. Eğer bu ürün bir şekilde ticari hale getirilebilirse, ileride birçok farklı elektrikli otomobil modelinde karşımıza çıkabilir. Farklı olarak bu sistemi BMW, Mercedes-Benz ya da Volkswagen gibi bir Alman devi satın alarak spesifik bir tamamen elektrikli aracına özel kılabilir.

-Kanatçıklar bu şekilde açılıyor. Bu az miktardaki açıklık dahi firmaya göre yeterince soğutma sağlıyor-

Bu ilginç jant konsepti yanında bu da ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın

İLGİLİ HABERLER