reklamı kapat

POPÜLER

BMW

Elektrikli otomobillerde ek menzil sağlayacak; BMW’den aerodinamik jant seti hazırlığı

Ürün gamının elektrikleştirilmesi adına uzun zaman sonra ciddi bir adım atacak olan BMW, iX3 üzerinden tanıtacağı jant setiyle de fark yakalama amacında.

Otomobil ürericilerinin içerisinde bulunduğu elektrik dönüşümü, sadece altyapı değil dinamikleri oluşturan diğer temel parçalar için de farklı çalışmalar yapmaya itiyor. Kullanıcıların bu alandaki en büyük tedirginliklerinden olan menzil noktasını maksimum noktaya getirmek de bu çalışmaların temelinde. Daha çok sport otomobillerde konuştuğumuz aerodinamik kriterler, elektrik dünyası için de fazlasıyla önemli. Sürtünme katsayısı noktasında elde edilecek ufak değişimler bile, kullanım limitlerini olumlu noktada etkileyebiliyor. Nitekim bu zamana kadar gördüğümüz pek çok örnekte ızgara, tampon ve jant gibi gövde parçalarında bu kriterler baz alınarak karakteristik revizyonlar yapıldığını ortaya koydu. Halihazırda iX3 hazırlığında olan BMW de, bu kaygıyı merkeze alarak özel bir aerodinamik jant setini tanıtmaya hazırlanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW aerodinamik jant seti için test sonuçları olumlu

Projeyle ilgili paylaşılan ilk detaylarda bu özel jant setinin sadece sürtünme katsayısıyla sınırlı kalmayan etkilerine değiniliyor. Otomobilin genel ağırlık değerini aşağı çekmek adına aynı zamanda hafif alaşım malzemeden üretileceğini gördüğümüz set, standart versiyonlara oranla yüzde 15 avantaja sahip olacak. Yapılan testlerde sadece bu jantlar sayesinde iX3’ün menzil değerinde yaklaşık 10 kilometre kazanç elde edildiğini görüyoruz. BMW’nin kişiselleştirme konusunda da nitelikli opsiyonlar sunmaya hazırlandığı jantları, farklı desen ve renk seçenekleriyle almak mümkün olacak. Arkadan itişli altyapı mimarisiyle karşımıza çıkacak olan iX3, toplamda 440 kilometre menzille son kullanıcıya ulaşacak. Eğer büyük bir değişiklik olmaz ise aracın 280 beygir güç ve 400 Nm tork gibi performans rakamlarını da sunmasını bekliyoruz.

İlginizi çekebilir

BMW X6