reklamı kapat

POPÜLER

İstanbul trafiğinde yeni dönem: Mobil EDS [Video]

İstanbul trafiğinde yeni bir dönem başladı. Bir süredir hazırlık aşamasında olan mobil EDS sistemine sahip araçlar resmen İstanbul yollarına çıkmaya başladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü ortaklığında hayata geçirilen mobil EDS (elektronik denetleme sistemi), tepesine kamera yerleştirilen araçlarla trafik ihlallerinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

564c8e3067b0a9177811e940
Park, duraklama, emniyet şeridi ve hız ihlallerini saptayan araçlar, bu ihlallerini önce Trafik Kontrol Merkezi’ne gönderiyor, ihlal onaylandığında oradan da cezai yaptırım için Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne gönderiliyor.

564c89c067b0a9177811e864İBB Trafik Müdürü Yunus Emre Ayözen şimdiye kadar 340 farklı güzergahta bu yolla 3 bin 182 duraklama ihlali, bin 344 taralı alan ihlali, 2 bin 12 park ihlali, toplamda 6 bin 538 ihlal tespiti yapıldığını belirtiyor.

564c89bd67b0a9177811e848
Mobil araçlarda, görüntü işleme teknolojisi ve gelişmiş radarları bulunan araç üstü kameraları yer alıyor. Mobil EDS araçlarının çevresel etkiler nedeniyle ulaşamadığı noktalarda ise yardıma akıllı gözlükler yetişiyor. Farklı fonksiyonları bulunan gözlükler kaydettiği bilgileri mobil EDS aracına gönderiyor.

564c89bd67b0a9177811e854
Trafik ihlallerini önemli ölçüde azaltması beklenen mobil EDS’nin tanıtım videosunu hemen yukarıdan izleyebilirsiniz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“İstanbul trafiğinde yeni dönem: Mobil EDS [Video]” için 2 cevap

  1. Özgür dedi ki:

    Her bir mobil EDS aracı trafiğe fazladan 1 araç daha ekleyecek. Trafiğe eklenen her araç yüzünden trafik ihlalleri daha da artacak. Çünkü sürücülerin yasakları çiğneme nedeni zaten trafikte fazla araç olması. Çok çelişkili bir uygulama bence. Bunun dışında 33. saniyede bilinçsiz sürücülerin EDS’lerin olmadığı yerlerde trafik ihlalleri yapmaya devam ettiğinden bahsediliyor. Peki bu bahsi geçen sürücüler mobil EDS’leri zamanla tanımayacaklar mı? Mobil EDS’lerin olduğu yerde normal bir şekilde aracını sürüp, geçtiklerinde de ihlaller yapmaya devam etmeyecekler mi? Ayrıca her bir mobil EDS aracı ve içindeki memurlara verilecek parayla 2-3 tane tam donanımlı otonom dron yaptırsalar hem bir ilke imza atmış olurlardı, hem trafik kirlenmemiş olurdu, hem de trafiği denetleyen daha fazla araç olmuş olurdu.

  2. isaac dedi ki:

    insanlar eds var ulan en iyisi ihlal etmeyelim diyecek, arti trafik cezalarindan milyarlar kaldirirlar tabi o paralar dogru yerlere gider mi bilinmez. otonom dron su an icin olamaz ileride iyi fikir.