reklamı kapat

POPÜLER

Yandex Navigasyon için EDS kontrollerine uygulama desteği

Pek çok farklı ihtiyaca göre destekler sunan Yandex Navigasyon, kurallara uygun sürüşün sağlanabilmesi adına yeni uygulayı devreye sokuyor.

2018 içerisinde karşımıza çıkarttığı uygulamalarla adını duyduğumuz Yandex Navigasyon, sürüş güvenliğini amaçlayan yeni desteğiyle kullanıcıların karşısına çıkmaya devam ediyor. Türkiye’de 11 şehirde 500’ün üzerinde hız kamerası ve EDS (Elektronik Denetleme Sistemleri) noktasında sürücüleri uyararak, hıza bağlı kaza riskinin azalmasına katkı sağlayan uygulamada hatırı sayılır değişimler işin içerisine dahil edidi. Yapılan açıklamaya baktığımızda İstanbul, Konya, Gaziantep, Bolu, Çanakkale, Uşak, Bilecik, Kırıkkale, Tekirdağ, Amasya ve Çankırı’da yer alan hız kameraları ve diğer EDS’lerin haritaya eklendiğini görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nasıl çalışıyor?

Yapılan yeni çalışmayla birlikte, kullanıcılar hız kameralarının ve EDS’lerin bulunduğu noktaları harita üzerinde görebiliyor. Kullanıcılar hız kamerası noktalarına yaklaşırken, eğer belirlenen hız limitlerini aşmışlarsa Yandex tarafından “hız kamerası” ve devamında o yoldaki “hız sınırı” hakkında sesli bilgilendirme mesajlarıyla uyarılıyor. Ayrıca harita üzerinde kamera ikonları gösteriliyor. Kullanıcılar bu görsel ve sesli uyarılar sayesinde hızlarını kamera noktasına varmadan kontrol edebilme fırsatı buluyor. Diğer EDS noktaları da aynı şekilde Yandex Navigasyon’un haritası üzerinde yer alıyor. Kullanıcılar dilerlerse navigasyonun ayarlar bölümündeki ses ve bildirimlerden EDS yol uyarılarını da açabiliyor.