reklamı kapat

POPÜLER

Seed Phone

İsviçre çakısı gibi telefon: Seed [Video]

Eskiden masaüstü bilgisayar tek başına büyük bir icatken şimdi fotoğraf çekmek için telefon, Facebook’a girmek için tablet, yazı yazmak için dizüstü bilgisayar istiyoruz. Cihazlar arasındaki içerik kopukluğunu gidermeye çalışan pek çok çözüm bulunsa da, içeriği herhangi bir cihazdan fiilen çıkarıp diğerine yerleştirmek kadar kolay bir yöntem henüz yok. Ancak henüz üniversite öğrencisi olan Nick Rout bu duruma bir çözüm getirmiş olabilir.

Rout’un açıklamasına göre, Seed adlı proje öncelikle farklı işletim sistemleri ve kullanım seçenekleriyle çalışan cihazlar arasındaki uyumsuzluğu gidermek amacıyla geliştirilmiş. Daha önce bulut hizmetleri ve mobil depolama çözümlerini kullanan Rout, elindeki Google Nexus 4’ü kendi tasarladığı bir dizi cihazın çekirdeği haline getirmeye karar vermiş.
seed_phone02
Rout, bir kullanıcının verilerini çok amaçlı tek bir cihaza toplayan bir cihaz sistemi geliştirirken birden fazla platformda çalışabilecek “çok yüzlü” bir çözüme ihtiyaç duymuş. Şu anda sadece Ubuntu’nun bu tip bir özelliği desteklemesi sayesinde sistem Ubuntu tabanlı olarak geliştirilmiş.

Tabletlere takılan çekirdek bir telefonla çalışan Asus Padfone’u hatırlatan bu projede, Seed markalı akıllı telefon sadece tablet ve dizüstü bilgisayarlara değil, masaüstü bilgisayara da bağlanabilen bir çekirdek platform. Ayrıca sisteme uygun “çok yüzlü” uygulamaların sunulacağı bir uygulama mağazasının hazırlanması da söz konusu.

4,5 inçlik 720p ekranla gelmesi planlanan Seed telefonda ayrıca Bluetooth 4.0, Wi-Fi, 4 GB RAM, 128 GB Flash bellek ve 13 MP kamera bulunması öngörülüyor. Sistem için tasarlanan tabletin ise 1080p ekran ve 4400 mAh pil gücüne sahip olması düşünülüyor.

Mobil cihazlardaki pil sıkıntısına ve güvenlik açıklarına ciddi bir çözüm sunan Seed sisteminin geliştirilmesi sırasında Rout tüm masrafları kendi üstlenmiş, ancak yakında Kickstarter benzeri bir platform üzerinden fon toplanması planlanıyor.

Android ve iOS gibi platformlardan çok yüzlü uygulama desteği gelmediği sürece bu projenin başarısı kullanıcıların Ubuntu işletim sistemli bir cihaza göstereceği ilgiye bağlı. Daha önce Motorola ve Asus gibi önde gelen üreticilerin dahi benzer konseptler için ciddi bir talep oluşturmakta zorlandığı düşünüldüğünde Seed’in geleceği konusunda umutlu olmak çok da mümkün değil.

VİDEO