reklamı kapat

POPÜLER

Türk girişimciler akıllı telefonla çalışan bilgisayar geliştirdi [Video]

Akıllı telefonlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Farklı ekran boyutlarıyla her kesime hitap eden cihazlar, gövdelerinin altında oldukça güçlü bir donanımla geliyor. Ne var ki ekran boyutu ne kadar büyük olursa olsun bilgisayardaki gibi deneyim yaşamak mümkün olmuyor. San Francisco’da yer alan ve Emre Koşmaz ile Yeliz Kayacan‘ın kurucusu olduğu Nex Computer LLC imzasını taşıyan NexDock ise akıllı telefonu bilgisayara dönüştürerek önemli bir soruna yaratıcı bir çözüm getiriyor.

14,1 inçlik yeterince büyük bir ekrana sahip olan NexDock‘un ekranı 1366 x 768 piksel çözünürlük sunuyor. Cihazı kullanabilmek için Windows 10‘un Continuum özelliğini destekleyen bir Windows Phone’lu telefon yeterli oluyor. Ayrıca istendiği takdirde Raspberry Pi ve diğer mini bilgisayarlarla da çalışabiliyor. Telefon aracılığıyla da yönetilebilen bilgisayarda iPhone’u bir gamepad gibi kullanarak oyun oynamak da mümkün oluyor. Bunun yanı sıra cihaz başka bir bilgisayara bağlanarak ikinci ekran olarak kullanılabiliyor.

Indiegogo’da destek bekleyen proje 300 bin dolar toplamayı amaçlıyor ve şu anda 150 bin dolar barajını geride bırakmış durumda. Sona ermesine 1 ay gibi bir süre olan Indiegogo kampanyası kapsamında cihaza sahip olabilmek için 119 dolar destek vermek gerekiyor. İstenen bağışın üstüne çıkılırsa USB-C girişinin ve daha yüksek çözünürlüklü ekranın kullanılabileceği ifade ediliyor. Projenin başarılı şekilde tamamlanması halinde cihazların haziran ayında kullanıcılarla buluşacağı belirtiliyor.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER