reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Vivo TOF 3D

Vivo’nun akıllı telefonlara özel devrimsel “TOF 3D” teknolojisiyle tanışın

Geçtiğimiz haftalarda NEX S ve NEX A modellerini lanse eden Vivo, söylendiği gibi “2018 Mobile World Congress Shanghai” kapsamında TOF 3D teknolojisini tanıttı.

Advertisement

Bünyelerine gizlenen kamera sistemleriyle fark yaratan Vivo NEX ailesi, bu konuda Oppo Find X‘in gerisinde kaldı. Ancak şirket alanda devrim yapabilecek yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. İşte bu noktada karşımıza çıkan TOF 3D teknolojisi, ilk olarak daha önce söylendiği gibi ekranın altında çalışmıyor. Ancak bu teknoloji için bir ekran çentiğine de ihtiyaç bulunmuyor. Çerçeveye konacak ufak bir boşlukta çalışan TOF (time of flight) teknolojisi, bu açıdan büyük donanımsal değişiklikler istemiyor. Bu yeni teknoloji, gönderdiği ışığın geri dönüşünü hesaplayarak ortamın üç boyutlu haritasını çıkartabiliyor. Yapay zeka ile birleştirilen bu teknoloji, iPhone X‘dan daha güvenli (10 kat daha fazla 300 bin noktadan tarama) yüz tanıma yapabiliyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu güvenlik seviyesinin çentiksiz olarak sunuluyor olması çok güzel görünüyor. Ancak TOF 3D teknolojisi esas olarak farkını kapsama alanıyla koyuyor. Açıklandığı kadarıyla teknoloji 3 metre ileriden dahi görev yapabiliyor. Bu sayede kişilerin tüm vücudunu tarayabildiği söylenen sistem, böylelikle ilginç imkanlar getiriyor. Örneğin tüm vücut tarama ile “sanal kıyafet deneme sisteminin” telefonlara geleceği belirtiliyor. Ön kamera çekimlerine özellikle de portre moduna çağ atlayabileceği söylenen teknoloji, artırılmış gerçeklik için de büyük önem arz ediyor. Tam olarak ne zaman kullanıma girecek bilinmeyen teknolojinin bir benzeri üzerinde Oppo da çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vivo’nun son harikalarını hatırlamak gerekirse

Ortak olarak aynı tasarım ile karşımıza çıkan Vivo NEX S ve NEX A, inanılmaz ince çerçeveler üzerine kuruluyor. Burada yüzde 91,24 ekran gövde oranına ulaşan telefonlar, bünyelerinde bir ekran çentiği de barındırmıyor. Yukarıda da dediğimiz gibi ön kameraları gövdelerinin üzerinden çıkan telefonlar, bu sayede gerçekten istenen çerçevesiz yapıyı karşımıza çıkıyor. Teknik tarafta NEX S, 6,59 inç Super AMOLED 2316 x 1080 piksel 19.3:9 ekran üzerine kuruluyor. Gücünü Snapdragon 845 işlemci ve 8 GB RAM‘den alan telefon, 128 GB ya da 256 GB dahili depolama ile elde edilebiliyor. Ekrana entegre parmak izi okuyucusuyla gelen model, 4.000 mAh bir pile sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vivo NEX A ise gücünü Snapdragon 710 işlemci ile 6 GB RAM‘den alıyor. 128 GB dahili depolaması bulunan model, 6,59 inç Full HD+ Super AMOLED ekran ile karşımıza çıkıyor. Parmak izi sensörü ekranda değil arkasında olan model, yine 4.000 mAh pile sahip. Gövdelerinden çıkan F2.0 ön kamerası 8 megapiksel çözünürlükte olan telefonlar, arkalarında ise 12 megapiksel F1.8 ile 5 megapiksel F2.4 kameralar barındırıyor. Burada Sony sensör kullanan Vivo, 5 megapiksel kamerada optik görüntü sabitleme de sunuyor. Screen SoundCasting Technology teknolojisiyle sesi Xiaomi Mi Mix gibi ekrandan üreten yani ayrı bir ahizeye ihtiyaç duymayan telefonlar, iki farklı renkte elde edilebiliyor.

İlgili Video

Telefonların tanıtım videosu