reklamı kapat

POPÜLER

Italdesign ve Airbus’ın çılgın projesiyle otomobillerde uçabilen kokpit dönemi başlıyor

Dünyanın önde gelen otomobil tasarım şirketlerinden olan Italdesign, Airbus ile birlikte taşımacılık sektöründe yeni bir dönemi açabilir.

Bir yanda 49 yıllık bir tasarımcı kimliğine sahip, birbirinden özel otomobillerde imzası bulunan Italdesign (Giugiaro) diğer yanda dünyanın en büyük uçak üreticilerinden bir tanesi olan Airbus. Birbirinden bu kadar farklı yapılarda hizmet veren bu iki markanın ortak noktada buluşmasını sağlayacak projenin nasıl birşey olduğunu düşündüğümüzde bir çıkış yolu bulmak biraz zor olabilir. Aslında bakılırsa bu çıkış yolunu bulmak konusunda zorlanmamız gayet normal çünkü bu iki ekibin bu hafta içinde düzenlencek olan Cenevre Otomobil Fuarı‘nda karşımıza çıkarmayı planladığı proje son zamanların en sıra dışı işi olmaya aday olacak. Evet, buna hiç şüphe yok…


Kendi markası altında ürettiği ilk süper otomobil olan Automobili Speciali‘yi Cenevre’de kullanıcılarla buluşturmanın heyecanını yaşayan Italdesing ve Airbus’ın ortak bir konsept otomobil projesinde olduğunun ilk detayları geçtiğimiz hafta sonu içinde ortaya çıktı. Projenin ortaya çıkan ilk detaylarıysa “Konsept otomobil” kelimesinin akıllarımızdaki tanımını değiştirmek konusunda fazlasıyla iddialı. Aslında bu projenin tamamen yeni olduğunu söylemek tam olarak mümkün değil. 1982 yılında yine Italdesign tarafından geliştirilen Capsula projesiyle benzerlik gösterecek olan yeni projede otomobil üzerinde iki farklı kokpit konumlandırılıyor. Araca eklenen ikinci kokpitin ardından projeye Airbus dahil oluyor. Tahmin ettiğiniz üzere ikinci kokpit uçacak olan yolcular için!


Tamamen otonom sürüş teknolojisiyle birlikte geleceği ifade edilen konsept otomobilin çıkış noktası yoğun trafik problemlerinin yaşandığı metropoller. Trafik esnasında analiz yapabilen ikincil kabin, sürücünün isteği doğrultusunda ana gövdeden ayrılarak yolcuyu hava yoluyla istenilen adrese ulaştırabiliyor. Bu hafta içinde Cenevre’de tanıtılacak olan projenin ne gibi yeteneklerle ve özelliklerle beraber geleceğini merakla beklerken; projenin gerçek hayata uyarlanmasıyla yepyeni bir kullanıcı deneyiminin bizleri beklediğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz.