reklamı kapat

POPÜLER

Audi ve Airbus imzalı uçan taksi ilk kez havalandı [Video]

27 Kasım 2018

Yakın geleceğin önemli ulaşım araçlarından birisi olarak planlanan uçan taksiler, Audi ve Airbus ortaklığından önemli bir üyeye sahip olacak.

Ulaşım çağı tarihinin en hareketli dönemlerinden birini geçirdiğimiz son birkaç yıllık süreçte, karada elektrik dönüşümünün etkilerinin dalga dalga yayıldığını görüyoruz. Bu etkinin diğer dünyalara da yansımasıyla evrilmeye devam ederken “uçan otomobil” kalıbını da çokça duyduk. İçerisinde Toyota‘nın da bulunduğu önemli isimlerin bile bir koldan yakalamaya çalıştığı geliştirmelere önemli bir zaman ayıran isim de Audi. Geride bıraktığımız mart ayı içerisinde Airbus ve Italdesign ile bir araya gelerek fütüristik bir uçan taksi projesini karşımıza çıkartan konsorsiyum, aradan geçen 8 ayın ardından önemli bir aşama daha kaydetti. Prototip versiyon üzerinden devam etmekte olan testlerde, tasarlanan aracı havalandırmaya başlayan mühendisler, çalışmaların tamamlanmasıyla gerçek boyuta geçiş yapmaya hazırlanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2030’a kadar kullanımda olacak

Pop.Up Next adıyla bildiğimiz aracın render çizimlerinden gerçek hayata aktarılma sürecinin ardından karşımıza iki temel parça çıktı. Drone olarak nitelendirebileceğimiz bölümde otonom bir elektrikli otomobilin birlikteliğinden doğan araç şu anda 1:4 ölçeğindeki ebatlar üzerinden uçuruluyor. Şimdilik menzil ve maksimum hız gibi teknik değerlerinin paylaşılmadığı prototipi gerçek boyutlara taşıma konusunda kararlı bir süreç yürüten Audi, önümüzdeki 10 yıllık zaman zarfı içerisinde bunu gerçekleştirmek istiyor. Tam anlamıyla kullanıma sunulduğu zaman sıradan vatandaşların herhangi bir ekstra belgeye ihtiyaç duymadan deneyimleyebileceği bir yapıya sahip olacağı söylenen uçan taksilerle ilgili sürecin işleyişini hep birlikte göreceğiz. Audi gerçek zamanlı testlerini Almanya’da yürütecek.

Video