reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar I-Pace

Jaguar I-Pace, geyik testindeki stabilite kontrol sorunuyla gündemde [Video]

Otomotiv dünyasının en dikkat çeken değerlendirmelerinden birisi olan geyik testi, Jaguar I-Pace için önemli bir sonucu ortaya çıkardı.

Elektrikli otomobil dönüşümünde markasının ilk hamlesi olarak bir süredir asfalt üzerinde olan Jaguar I-Pace, özellikle tasarım karakteriyle fark yaratmayı başaran bir isim. 400 PS güç ve 696 Nm tork gibi iddialı performans değerlerin yanı sıra WLTP standartlarında 470 kilometre menzil sunan bu önemli isim güvenlik sınavını da başarıyla geçmeyi başarmıştı. Aralık 2018’de yayınlanan EURO NCAP sonuçlarında; yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 92, çocuk korumasında yüzde 81, yaya korumasında yüzde 73 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 71 oranında başarı elde eden I-Pace ortalamada 5 yıldızla ödüllendirilmişti. Henüz yayınlanan geyik testi sonuçları ise stabilite kontrol ünitesiyle ilgili önemli bir sorunu ortaya çıkarmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jaguar I-Pace için çözüm senaryosu ne?

Video detaylarında da gördüğümüz üzere yapılan tüm testlerde, I-Pace’in ani sağa dönüş manevralarında sürücü tarafındaki ön tekerleğinin kilitlenişi dikkat çekiyor. Aracın elektronik destek sistemlerinin programlanışıyla doğru orantılı olabileceğine dair görüşlerin belirtiği sorunla ilgili şimdilik net bir açıklama olmadığını söyleyebiliriz. Lakin eğer ortada yazılımsal bir açık gözlemlenmesi durumunda, güncelleme yöntemiyle kısa sürede çözümün üretilebileceğini de notlar arasına almak gerekiyor. Elektrikli altyapının önemli bir artısı olarak ağırlık merkezi daha merkezi dağılan I-Pace’in önümüzdeki günlerde bir kez daha bu gelişmeler üzerinden gündeme gelmesini bekliyoruz. Gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

Video