reklamı kapat

POPÜLER

Joker

Joaquin Phoenix’in şaşırtıcı Joker finali yorumu

Joker filmi finalinde izleyicilere net cevaplar vermeyerek kafaların karışmasına neden oldu. Herkesin kendi cevaplarını bulduğu bu final Joaquin Phoenix’i fazlasıyla memnun etmiş gibi görünüyor.

DC çizgi romanlarından uyarlanan Joker son zamanlarda herkesin dilinde. Yönetmenliğini Todd Phillips’in üstlendiği bu yapım çizgi roman uyarlaması filmlere yeni bir soluk getirdi diyebiliriz. Onların hikayelerinin alıştığımız kalıplar dışında anlatılabileceğini gördük. Bu kalıpların kırılmasına yardımcı olan detaylardan biri filmin finalini net bir son sunmuyor olmasıydı. Hayranlar bu noktada kendi yanıtlarını bulmaya ve bunları internet üzerinden paylaşmaya başladı. Fakat bu final teorilerinden hangisi doğru, bilmiyoruz. Joaquin Phoenix ise finalin yarattığı bu etkiden çok memnun. Oyuncu final hakkında şu sözleri sarf etti:

Joker finalinin güzel yanı

“İzleyicilerin filme verdiği tepkileri görmek, onların yorumlarına şahit olmak çok ilginç bir deneyimdi. Benim için seyircilerin filme dair tüm cevapları doğru olabilir. Normalde finalde bu tarz sorulara yanıt vermiş oluyoruz. Ancak bu sefer onların da sürece dahil olduğu, interaktif bir son vardı karşımızda. Yani cevaplar tamamen izleyicinin filme bakışına bağlıydı. Bu büyük stüdyolar tarafından çekilen filmler içinde nadir rastlanan bir durum. Finalin yarattığı etkiyi ‘Hayır öyle değil böyle oldu’ diyerek bozmak istemiyorum. Bana göre bu karakteri ve onun deneyimlerini yorumlamanın pek çok farklı yolu var. Bunu sadece tek bir anlama indirgemek mümkün değil.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Joker filminin yıldızı Joaquin Phoenix bu noktada haklı. Genelde Hollywood stüdyolarının elinden çıkan filmlerin oldukça net bir sonu oluyor. Böylece izleyicilerin yapım üzerinde ekstra düşünmesine gerek kalmıyor. Bu tercih seyircileri yormamak ve sinemayı eğlencelik bir aktivite haline getirmek için yapılıyor.

İlginizi çekebilir

Joker’in son fragmanı