reklamı kapat

POPÜLER

joker

Joaquin Phoenix’li Joker filminin büyük Oscar başarısı

Yılın en çok konuşulan filmlerinden biri olan Joker, Oscar Ödülleri’ne de damgasını vuracak gibi görünüyor. Joaquin Phoenix’in rol aldığı yapım 11 dalda adaylık kazanarak şimdiden büyük bir başarı elde etti.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz sene Joker’i çok konuştuk. Venedik Film Festivali’nde en iyi film ödülüne layık görülen bu yapım sonrasında gişede fırtına gibi esti. Kimsenin beklemediği bir başarı elde ederek 1 milyar dolar sınırını aşan gişesiyle göz doldurdu. Hem eleştirmenlerin beğendiği hem izleyicilerin övmeye doyamadığı bu yapım başarıdan başarıya koşuyor. Joker’in şimdi de Oscar Ödülleri’ndeki etkisini görmeye başladık.

Joker filminin Oscar adaylıkları

Birkaç saat önce 2020 senesinde Akademi Ödülleri’nde adaylık elde eden yapımlar ve isimler belli oldu. Joker’in de bu listede öne çıktığını görüyoruz. En iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi uyarlama senaryo ve en iyi yönetmen kategorileri dahil olmak üzere filmin toplamda 11 dalga adaylık elde ettiğini görüyoruz. Bu da bir çizgi roman uyarlaması açısından elde edilmesi oldukça zor bir başarı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdiye kadar çizgi roman uyarlaması yapımların elde ettiği en büyük başarılardan biri Joker’e hayat veren Heath Ledger’ın en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ına layık görülmesiydi. Joaquin Phoenix’in rol aldığı Joker filmi ise bu başarıyı ona katladı desek, abartmış olmayız. Filmin elde ettiği her adaylık ayrı bir başarı. Joker’in hangi kategorilerde ödüle layık görüleceği ise büyük merak konusu.

İlginizi çekebilir

Joker’in son fragmanı