reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

joker

Joker filminin yıldızı Joaquin Phoenix’in oyunculuğa bakışı

DC çizgi romanlarından uyarlanan Joker son zamanlarda gündemden düşmüyor. Filmin başrolündeki Joaquin Phoenix ise oyunculuğa bakış açısını izleyicilerle paylaşarak şaşırtıyor.

Yönetmenliğini Todd Phillips‘in üstlendiği Joker, Oscar adaylarının açıklanmasından beri yeniden gündeme gelmiş durumda. Bunun en önemli sebeplerinden biri filmin toplamda on bir farklı kategoride adaylık elde etmeyi başarması. Bunlardan biri de en iyi erkek oyuncu kategorisi. Joaquin Phoenix bu kategoride adaylık elde ederek Joker hayranlarını çok sevindirdi. Ancak Joaquin Phoenix’in oyunculuğa bakış açısı diğer ünlü oyunculardan biraz daha farklı gibi görünüyor. Tecrübeli oyuncu sahnelerin prova edilmesinin gereksiz olduğunu düşünüyor.

Joker filminin yıldızından oyunculuk odaklı açıklama

“Film öncesi prova yapıp sonra aynı performansı sergilemek bana imkansız geliyor. Çok sahte hissettiriyor. Film çekmenin en güzel yanlarından biri sahneyi birden fazla kez çekebiliyor olmak. Ardından kurgu sayesinde performans içindeki en iyi kısımları alıp bir araya getirebiliyorsunuz. Bu yüzden hangi sahneyi nasıl canlandıracağımı çekim sırasında keşfetmeyi tercih ederim. Prova sırasında ortaya çıkan iyi bir performans ‘bu harikaydı aynısını nasıl yeniden yaratırız?’ diye düşünmeye neden oluyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Prova aslında tiyatro geleneğinden sinemaya geçiş yapan hazırlık aşamalarından biri. Kimi oyuncular bu süreci faydalı bulurken, kimisi tıpkı joker yıldızı Joaquin Phoenix gibi bu süreç olmadan da film çekilebileceğine inanıyor. Bakalım Joaquin Phoenix’in bu açıklaması diğer oyuncular tarafından desteklenecek mi, yoksa eleştirilecek mi?

İlginizi çekebilir

Joker’in son fragmanı