reklamı kapat

POPÜLER

Kanada 10 dolarlık yeni banknotunu tanıttığı siteye Konami kodu gizledi

12 Nisan 2017

Kanada geçtiğimiz günlerde kondeferasyonun 150’nci yılı şerefine yeni 10 dolarlık banknotunu tanıttı. Üzerinde Kanada’nın ilk başbakanı ve ilk kadın meclis üyesi de olmak üzere dört önemli siyasi ismin portresi yer alıyor. Ancak bizim ilgimizi çeken şey siteye gizlenmiş olan bir sürpriz.

Kanada özellikle 23’üncü Başbakanı Justin Trudeau ile şimdilerde gündemden pek inmiyor. Ancak bu sefer haber olmasının sebebi ne Trudeau ne de konfederasyonun 150’nci yılı. Kanada, 1867’de kurulan konfederasyonun yaş gününü kutlamak için hazırladığı siteye Konami kodunu gizleyerek kalbimizi kazanıyor. Banknotun tanıtıldığı siteye ilk girdiğinizde her şey oldukça normal görünüyor. Banknotun üzerindeki her bir sembol ve kişinin açıklamasının yer aldığı site, görünüşte oldukça sade bir tasarımla 150’nci yılı kutluyor. Ancak aşağıda yer alan Konami kodunu siteye girdiğinizde asıl sürpriz ortaya çıkıyor ve birden sitede yeni 10 dolarlık banknotlar uçuşmaya başlıyor. Siteye buradan ulaşabilir, siz de deneyebilirsiniz.


“Konami kodu nedir?” diyenler için de kısaca açıklayalım. “Konami Code” olarak geçen Konami kodu ilk olarak 1986’da NES için hazırlanan Gradius oyununda kullanılmış ancak Contra’nın NES versiyonuyla Kuzey Amerikalı oyuncular tarafından popüler edilmiş bir hile kodu. Oyuncuların oyunun başlangıç ekranında yukarıdaki tuş dizilimini girmesiyle aktif hale gelen kodun popülerleşmesi sonucu zaman içinde Konami’ye ait olmayan oyunlarda da küçük bir sürpriz olarak yer almış ve farklı alanlarda da kullanılmış. Nitekim Kanada Bankası da bu kodu internet sitesine gizleyen tek kuruluş değil. Konami kodunu farklı sitelerde de denerseniz, karşınıza sürprizler çıkabilir.

YORUMLAR