reklamı kapat

POPÜLER

köpek_kanser

Kanser tedavisiyle ilgili önemli gelişme

Kanser tedavisiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Köpeklerin kanser teşhisinde önemli bir rolü ortaya çıktı.

Köpekler kanser hastalarından alınan kan örneklerini diğerlerinden yüzde 97’ye varan oranda ayrıt edebiliyor. Yapılan çalışma Florida eyaletinin Orlando kentinde düzenlenen ABD Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Topluluğunun yıllık toplantısında sunuldu. Eğitilen köpeklerin kanser hastası birinin kanının kokusunu yüzde 96,7 algılayabildiği dile getiriliyor.

Özel bir yöntemle sağlıklı kişiler ve akciğer kanseri hastalarından alınan kanları ayırmaları için eğitilen 4 Beagle cinsi köpekten üçü kanserli örnekleri algılamada yüzde 96,7, sağlıklı örnekleri algılamada da yüzde 97,5 başarılı oldu.

Araştırmayı yürüten ekibin lideri Heather Junqueira, hastalığı saptamak için hassas bir testin binlerce hayatı kurtarabileceğini ifade ediyor. Junqueira ayrıca böyle bir yöntemin hastalığın tedavi metodunu değiştirebileceğini söylüyor. Köpeklere özgü koku alma sayesinde kanserin taranmasında yeni bir yöntemin geliştirilmesi hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kanser hakkında bilgi

Hastalık, hücrelerde DNA’nın hasarı sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasıdır. Günde vücudumuzda (DNA’da) yaklaşık 10.000 mutasyon olmasına rağmen immün sistemi her milisaniye vücudu tarıyor ve kanserli hücreleri yok ediyor.

Vücutta mutasyona uğrayan hücrelerin ancak çok küçük bir kısmı hastalığa yol açar. Bunun birçok nedeni bulunuyor:

1- Mutasyon gösteren hücrelerin yaşama kabiliyetleri normal hücrelere göre daha azdır. Bu yüzden ölürler.

2- Mutasyon gösteren hücrelerin pek çoğunda bile hâlâ aşırı büyümeyi önleyen normal geridönüm kontrol düzeneği(“Tümör baskılayıcı genler”) bulunuyor. Bu yüzden hayatta kalabilen mutant hücrelerin çok azı kanserli hücreye dönüşüyor.

3- Sıklıkla, kanser potansiyeli taşıyan bu hücreler büyüyüp kanser oluşturmadan önce vücudun bağışıklık sistemi tarafından yok edilirler.

İlginizi çekebilir

Google, yeni teknolojisiyle hastalık tespitinde çığır açıyor