reklamı kapat

POPÜLER

Airbus Skyways

Kargo taşımacılığının geleceğine Airbus dokunuşu [Video]

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Airbus, kargo taşımacılığının geleceğini gözler önüne seren drone modeli Skyways ile ilk uçuş denemesini gerçekleştirdi.

Amazon başta olmak üzere birçok firma drone ile kargo taşımacılığı yapmak istiyor. Hemen her şirket bunu mobil istasyonlar üzerinden gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu sayede açık araziye sahip bölgelerdeki aktarımı hızlandırmayı hedefleyen firmalar arasında Airbus da yer alıyor. Kısa süre önce Skyways isimli drone’u ile ilk uçuş denemesini gerçekleştiren firma, sürece sonuna kadar hazır görünüyor. Singapur Ulusal Üniversitesi içerisinde yapılan denemede sorunsuz olarak çalışan sistem, ticari kullanıma çıkacak düzeyde bir performans sergiliyor. Bu sistemde kişiler kargo paketlerini benzerleri gibi bir mobil platforma teslim ediyor. Bu platform içerisinde yer alan robot kol, koyulan paketi drone’a yükleyerek belirlenen diğer platforma götürüyor. Kullanıcılara “paketiniz geldi artık alabilirsiniz” şekilde mesaj atan sistem, böylece hem hızlı hem de zahmetsiz bir taşımacılık deneyimi sunuyor.

Airbus Skyways
Airbus Skyways
Airbus Skyways
Airbus Skyways

“Airbus Skyways”

Toplam 25 kg ağırlığı bulunan taşıma drone’u, 4 kg ağırlığında paketleri taşıyabiliyor. Yani daha çok ufak paketler için hazırlanan ürün, gücünü sekiz adet pervaneli elektrik motorundan alıyor. Tüm süreç otonom olarak çalışırken, sistem üzerinde çalışmalar sürüyor. Günün birinden ciddi anlamda yaygınlaşması beklenen bu sistemler, taşımacılığı değiştirecek gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir