reklamı kapat

POPÜLER

Pragma Industries Alpha
Pragma Industries Alpha
Pragma Industries Alpha

Karşınızda hidrojen yakıt hücreli ilk elektrikli bisiklet: Alpha [Video]

Günümüzde birçok elektrikli bisiklet modeli satışta bulunuyor. Kişiler istedikleri an farklı tiplerde bir elektrikli bisiklet satın alabiliyor. Peki bir firma tüm bu modellerden nasıl ayrılır? Görünüşe bakılırsa hidrojen yakıt hücresi kullanarak. Karşınızda hidrojen yakıt hücreli ilk elektrikli bisiklet modeli Alpha.

Fransa merkezli Pragma Industries tarafından geliştirilen Alpha, daha önce de yazdığımız gibi hidrojen yakıt hücreli ilk elektrikli bisiklet modeli olarak geçiyor. Bünyesinde 150W PEM hidrojen yakıt hücresi yer alan bisiklet, 250W gücünde elektrikli bir motor üzerine kuruluyor. Büyük bir pil yerine içerisine doldurulan 2 litre hidrojen ile elektrik üreten ulaşım aracı, tek şarla tam 100 km yol yapabiliyor. Bu açıdan standart elektrikli bisikletleri ikiye katlayan Alpha, sadece 2 dakika içerisinde hidrojen ile doldurulabiliyor. Bu noktada 360 kW gücünde bir pili bulunan elektrikli bisikleti doldurmak tam 240 dakika alabiliyor. Yani benzinli bir motosiklet gibi hızlı doldurulan ancak çevreye hiç zarar vermeyen ürün, biraz garip görünmesine rağmen büyük gelecek vadediyor.

Alpha henüz çok pahalı bir ürün

Ticari olarak kullanıma sunulmuş olmasıyla da fark yaratan bisiklet elbette hiç ama hiç ucuz değil. Söylendiği kadarıyla hidrojen yakıt hücreli bisiklet tam 7.500 euro satış fiyatına sahip. Tabi bir de bunun hidrojen dolum istasyonu gerekiyor. Halen birçok ülkede bu istasyonlar bulunmuyor. Kişilerin bunu evine ya da iş yerine taktırması için en az 30 bin euro harcaması gerekiyor.

Video