reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli motosiklet

Karşınızda “katlanmış” paslanmaz çelik gövdeli elektrikli motosiklet

Elektrikli motosiklet dünyasında dikkat çeken bir çalışma gündemde yer alıyor. Katlanmış paslanmaz çelik gövdeli bir model geliyor.

Güncel elektrikli motosiklet ya da normal motosiklet modelleri genelde boru şeklindeki metal parçalardan birleştirilen gövdeler üzerine kuruluyor. Bu üretim altyapısı uzun yıllardır kullanılıyor. İşte tam da buna farklı bir yaklaşım var. Bunun arkasında da Avrupa merkezli Stilride firması yer alıyor. Şirketin üzerinde çalıştığı yukarıda gördüğünüz motosiklet SUS1, benzerlerinden farklı olarak katlanmış paslanmış çelik parçalardan oluşuyor. Modelin bünyesinde 0.5 mm ve 1.5 mm kalınlığında katlanmış metal gövde parçaları bir araya geliyor. Paslanmaz çelik gövde parçalarını LIGHT.FOLD isimli bir üretim sistemi ile katlayan yani istediği estetik şekle getiren firma, daha sonra kaynak aşamasına geçildiğini aktarıyor. Semcon desteğiyle hayat bulan bu altyapı, ileride daha da gelişmiş hale gelecek açıklaması yapılıyor. NewAtlas’a konulan şirket kurucularından Jonas Nyvang, hedeflerinin bütün gövdeyi tek bir metal plakadan katlamak / oluşturmak olduğunu söylüyor.

SUS1 elektrikli motosiklet dikkat çekiyor

Şimdilik halen yukarıdaki prototip formunda olan elektrikli motosiklet, şimdiden bile oldukça farklı / kışkırtıcı görünüyor. Peki neden bu teknik? Çünkü katlama temelli üretim sürecinin hem özel bir görünüş sağladığı hem de işçilik ve materyal ihtiyacının ciddi oranda azalttığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 ya da 2023 yılında satışa çıkarılacak SUS1, aktarıldığı kadarıyla 5.500 dolarlık bir fiyata sahip olacak. Modelin teknik detayları ise daha sonra açıklanacak. Ancak firma hız ve menzil konusunda şimdiden çok iddialı konuşuyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da elektrikli bisikletler için özel bir kit