reklamı kapat

POPÜLER

Intel Vaunt

Karşınızda önemli detaylarıyla Intel’in yeni akıllı gözlüğü: Vaunt [Video]

Geçtiğimiz hafta ortaya atılan dedikodular gerçek çıktı. Intel’in geliştirdiği konuşulan akıllı gözlük modeli The Verge tarafından gün yüzüne çıkartıldı. İşte “normal” görünüyor olmasıyla fark yaratan ilginç gözlük Vaunt.

Akıllı gözlük kavramı son kullanıcının gündeminden hemen hemen düşmüş durumda. Günümüzde daha çok endüstriyel alanda kendisine yer bulabilen bu ürünler, işlemci devi Intel sayesinde son kullanıcıya bir kez daha geliyor. Geçtiğimiz günlerde akıllı bir gözlük üzerinde çalıştığı dedikoduları çıkan şirket, The Verge‘in gösterdiği kadarıyla çıkışa oldukça hazır durumda. Intel’in akıllı gözlüğüne verdiği isim ise “Vaunt”. Henüz sonuca yakın prototip aşamasında olan akıllı gözlük, dediğimiz gibi özellikle normal görünüyor olmasıyla fark yaratıyor. Yani diğer kişilerin kolay kolay anlayamayacağı bir görselliği bulunan ürün, bu açıdan çok kullanışlı duruyor. İleride farklı çerçeve tasarımlarının da olacağı söylenen gözlük, bünyesinde bir kamera taşımıyor. Bu yüzden mahremiyeti riskte atma ihtimali olmayan ürün, herhangi bir ekrana da sahip değil. Yani görüş açınızı kapatmayan cihaz, retinaya görüntü aktaran zararsız bir lazer sistemi (VCSEL) üzerine kuruluyor. Şu an kırmızı renkte görüntü verebilen giyilebilir ürün, sağ cam üzerinden yansıtma yaparak 400×150 piksellik bir çözünürlük oluşturuyor.

Intel Vaunt
Intel Vaunt
Intel Vaunt

Şirketin kendi içerisinde Superlite olarak tanıttığı gözlük, bunu 50 gramlık ağırlığıyla alıyor. Bu açıdan oldukça hafif tasarlanan ürün, Intel’in kendi teknolojileri üzerine kuruluyor. Akıllı telefonlarla (iOS ile Android) Bluetooth üzerinden haberleşen Vaunt, bildirimleri üzerine alabiliyor. Sunacakları geliştiricilerin ve şirketin kendi yazılım desteğine göre değişecek ürün, kafa hareketleriyle kontrol edilebiliyor. Gösterildiği kadarıyla gözünüzün önüne gelen bir bildirim, kafa hareketleriyle ortadan kaldırılabiliyor. 18 saatlik pil süresi hedeflenen ve her parçası inanılmaz az enerji tüketen akıllı gözlük, ilerleyen süreçte bir mikrofona da kavuşacak. Böylece Alexa gibi dijital asistanlar ile bağlantı kurulabilecek.

Intel akıllı gözlüğüyle başarıya ulaşabilir mi?

Bloomberg’in haberine göre gözlük direkt olarak Tayvan merkezli Quanta Computer tarafından üretilecek. Buna ne zaman başlanacağı henüz tam olarak bilinmezken, gözlüğü 2018 içerisinde geliştirici sürümüyle satışa çıkması bekleniyor. Ancak daha önce de söylediğimiz üzere şirketin bu gözlükle işi oldukça zor görünüyor. Akıllı telefon ya da saatlerin yerini alması için büyük faydalar sağlaması gereken gözlük, yine de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.