reklamı kapat

POPÜLER

Bosch akıllı gözlük teknolojisi

Bosch’tan özellikle sürücüler için güzel akıllı gözlük teknolojisi [Video]

Otomobiller içerisinde HUD ekranlarının kullanımı artıyor. Dünyaca ünlü Bosch ise HUD ekranını geliştirdiği akıllı gözlük formunda karşımıza çıkarıyor.

Akıllı gözlük modelleri hayatımıza girmedi. Google’ın büyük denemesine rağmen bu ürünler endüstriyel pazarlar ile sınırlı kaldı. Ancak teknoloji firmaları bu alandan halen ümidini kesmiyor. Bunlardan birisi de Bosch oluyor. Firmanın CES 2020’de görücüye çıkaracağı akıllı gözlük teknolojisi, gerçekten dikkat çekici görünüyor. Daha çok otomobil, motosiklet ya da bisiklet sürücülerine odaklanan bu altyapı, şık tasarımları mümkün kılacak bir altyapıya sahip. Dışarıdan bakınca akıllı olduğu anlaşılamayan gözlüklere imkan tanıyacak teknoloji, görüntü oluşturmak için lensin içine yerleştirilmiş bir holografik elemandan retinaya aktarım yapan bir mikroelektromekanik tarayıcı kullanıyor. Gündüz kullanılabilecek kadar parlak bir görüntü oluşturabilen ve çerçeveye konulacak dokunmatik yüzeylerden kontrol sunan teknoloji, kişilerin gözleri önüne navigasyon bilgilerini, mesajları ya da alışveriş listelerini getirebilecek.

Bosch akıllı gözlük teknolojisi
Bosch akıllı gözlük teknolojisi
Bosch akıllı gözlük teknolojisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bosch akıllı gözlük teknolojisi çok faydalı görünüyor

Ancak firmanın bu altyapıda bir gözlüğü direkt olarak kendisinin üretmesi beklenmiyor. Şirketin hazırladığı teknolojisini konuyla ilgilenen diğer üreticilere satma gibi bir amacı bulunuyor. Sadece 10 gram ağırlığında elektronik komponentler ile çalışan Light Drive isimli sistem, 2021’den önce kullanıma çıkmayacak. Ancak ürünün gelecek potansiyeli oldukça yüksek görünüyor. Buna özellikle otomobil firmalarının ilgi gösterebileceği tahmin ediliyor.