reklamı kapat

POPÜLER

Kastaki laktik asit seviyesini ölçebilen aktivite takip cihazı [Video]

02 Nisan 2015

Aktivite takip cihazları gelişmiş sensörleri sayesinde sporcuların sağlıkları ile ilgili önemli bilgiler veriyor. Bu tür sağlık özelliklerini aktivite takip cihazlarında görmeye alışığız. Ancak BSXinsight tarafından geliştirilen cihaz, laktat asit ölçümü yapabilmesiyle tüm rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor.

Dünyanın ilk ve tek laktat ölçümü yapabilen giyilebilir cihazı ünvanına sahip olan ürün, kaslarda ne kadar miktarda laktik asit üretildiğini ölçebiliyor. Sporcuların bacağına giyerek kullandığı cihaz, belirli aralıklarla düşük güçlü LED ışığını yakıyor. Farklı algoritmalar sayesinde iki ışık arasında asit seviyesinde gerçekleşen değişimi algılayabiliyor ve böylece kaslarda ne kadar laktik asit bulunduğunu kullanıcıya bildiriyor. Söz konusu ölçüm ile kasların ne kadar yorulduğu da anlaşılıyor ve sporcuya tavsiyelerde bulunuluyor. Örneğin kasları yorulan sporcuya dinlenmesi, yavaş hareket eden sporcuya ise daha hızlı koşması yönünde tavsiye veriliyor.

Geçtiğimiz yıl Kickstarter‘da aradığı desteği bulan ve üretim sürecine geçen cihaz, şu anda resmi site üzerinden satın alınabiliyor. 3 farklı versiyonu bulunan cihazın bisikletçilere özel versiyonu 369 dolar, koşucular için üretilen versiyonu 299 dolar ve son olarak da birden fazla spor dalıyla ilgili olan sürümü ise 419 dolar fiyat etiketine sahip.

VİDEO

YORUMLAR