reklamı kapat

POPÜLER

Katlanabilir gövde ve elektrik gücünü bir araya getiren scooter: Ujet [Video]

CES 2018’in ilgi çekici projelerinden birisi olan Ujet, kademeleri olarak başlayacak olan satış sürecinde kullanıcıların merakla bekleyeceği ürünlerden olacak.

Dünyanın pek çok farklı ülke ve bölgesinden gelen yüzlerce ürünün sergilendiği CES 2018‘de, elektrikli ulaşım çözümleri de kendi içerisinde zengin bir şekilde ayrılıyor. İlk detaylarıyla tanıtımı yaklaşık iki ay önce yapılan elektrikli katlanabilir scooter modeli Ujet, Avrupa pazarına girişini de CES organizasyonundaki standıyla kutluyor. Fütüristik tasarım hatlarının yanı sıra kullanılabilirlik açısından meraklılarından tam not alan model, kompakt yapısına rağmen kesinlikle başarılı menzil değeri sunuyor. Sadece 5 saniyede katlanabilirlik ve taşınabilir batarya gibi hayat kurtaran detaylarla da donatılan Ujet, şehir içi ulaşımı için kelimenin tam anlamıyla biçilmiş kaftan niteliğinde.

150 kilometrelik menzil değeri

Ağırlık kazanımının elde edilebilmesi adına gövdesinde karbon fiber ve hafif alaşım parçaların bulunduğu Ujet iki farklı versiyonda kullanıcılarla buluşuyor. Bu versiyonların ağırlıklarına baktığımızda ise 43 kilodan başlayıp 49 kiloya kadar esneyebildiğini görüyoruz. Tabi ortaya çıkan bu ağırlık farkının temel sebebi batarya paketleri. İki model için iki farklı batarya paketi kullanan geliştirme marka, Ujet’in ufak bataryayla 70 kilometre büyük bataryayla ise 150 kilometre menzil kat edebileceğini söylüyor. Model kullanılan elektrik motorunun ürettiği güç değerleri de hiç fena sayılmaz. Burada 5,44 beygir güç ve 90 Nm tork gibi rakamlar kağıt üzerinde karşımıza çıkan parçalar arasında.


Ujet’te bağlanılabilirlik kriteri de es geçilmemiş diyebiliriz. Scooter için özel bir telefon uygulaması geliştiren ekip, bu uygulama üzerinden kontrol ve yönetim mekanizmalarını kullanıma sunuyor. Olası bir hırsızlık durumunda uzaktan kitlenebilen modelde, performans istatistiklerini, şarj seviyesini, kilometre performansını, yakındaki servis mağazalarının yerini de uygulama üzerinden görmek mümkün. Telefon erişimini yanı sıra sosyal medya bağlantılarının da yapılabildiği bir multimedya ekranın kullanıldığını söyleyen ekip, burada otomobilleri aratmayacak performansın varlığına işaret ediyor. İlk olarak Avrupa pazarında satışa sunulacağı açıklanan Ujet’in yurt dışı başlangıç fiyatı 8.900 dolar olacak. 150 kilometre menzilli versiyon için ise kullanıcıların 9.900 dolarlık ücreti gözden çıkartması gerekiyor.

Video