reklamı kapat

POPÜLER

ZTE katlanabilir telefon

Katlanabilir telefon tasarımının en önemli detayını anlamayan yeni konsept

08 Mart 2019

Katlanabilir telefon tasarımı içe doğru mu yoksa dışa doğru mı olmalı diye tartışırken yepyeni bir alternatif, eski tip tasarıma yeni soluk getiriyor. Ancak mantığı tam kavramış gibi görünmüyor.

Samsung ve Huawei katlanabilir telefon tasarımı konusunda hayli ilginç bir tartışma başlattı. “Geleceğin akıllı telefon trendi” olarak görünen bu katlanabilir tasarım içe doğru mu yoksa dışa doğru mu olmalıydı? Bu konuda pek çok farklı fikir var şüphesiz, son kararı vermek içinse telefonları bir süre deneyimlemek gerekiyor. Ancak tüm bu tartışmalar olurken ZTE ilginç bir katlanabilir akıllı telefon modelinin patentini almış gibi görünüyor. Let’s Go Digital‘ın fark ettiği bu patent, eski tip kapaklı akıllı telefon tasarımından esinleniyor. 5 Mart’ta alınan patentte telefon yanlara doğru değil, yukarı doğru açılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tasarımda işlevsellik sorunu

ZTE’nin bu tasarımı hayata geçirilir mi bilemiyoruz ancak cihaz dikey olarak ikiye katlanıp kapanabiliyor. Kapandığında ise üzerinde ikinci bir ekran yer almıyor. Ancak ana ekranın tamamının da üstü örtülmüyor. Alt tarafta yaklaşık bir parmak kalınlığında ekran boşluğu bırakılıyor. Muhtemelen olası bir üretimde, gelen çağrılar ve bildirimler burada görünecek şekilde bir arayüz tasarımına imza atılacak. İncelik konusunda tartışılabilir bir görünüme sahip cihaz, arkasında iki kamera taşıyor. Ekran üzerinde ise herhangi bir ön kamera bulunmuyor. Bu da cihazın köşelere iyice yaklaşarak çerçevesiz tasarım hamlesini gerçekleştirmesini sağlamış.

Ancak ZTE’nin rakiplerin mantığını kavramadığı kesin. Samsung da Huawei de katlanabilir telefon tasarımında “hem telefon hem tablet” anlayışını benimsiyor. Yani esasen ilk amaç cihaz katlandığında boyutunu küçültmek değil, açıldığında yüzey alanı büyüterek daha rahat bir çalışma alanı sağlamak. Bu sebeple cihazlar dikey değil yatay katlanıyor. Açıldığında tablet formu alan cihazlar, günlük işleri halletmeyi kolaylaştırmayı amaçlıyor. ZTE’nin dikey olarak açılıp kapanan tasarımı ise telefonun boyunu uzatıyor. Ancak dediğimiz gibi firma şimdilik sadece patent almış durumda. Yani bu modelin gerçekleşmeme ihtimali de bulunuyor.

İlgili video

Huawei Mate X tanıtımı