reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

elektrikli motosiklet

Kendi imkanlarıyla elektrikli motosiklet hız rekorunu kırmak isteyen mühendis [Video]

Bunu her zaman söylüyoruz. İnsanoğlu sınırlarını zorlamayı seviyor. Bu sefer karşımızda elektrikli motosiklet hız rekorunu kırmak isteyen bir mühendis bulunuyor.

Advertisement

Bahsettiğimiz bu mühendis Shea Nyquist. Havacılık Mühendisliği mezunu olan ve elektrikli motosikletler konusunda çok tecrübeli olan Nyquist, geri dönüştürülen parçalardan yaptığı elektrikli motosiklet modeliyle “Streamliner” (Aerodinamik olarak daha az hava direnci sağlayacak yönde yapılan tasarım şekli) kategorisinde kara hız rekorunu kırmak istiyor. Tüm bu projeyi kendi imkanlarıyla devam ettiren mühendis, süreçte ciddi bir aşama katetmiş durumda. Görebileceğiniz üzere bir roket gibi kapalı yapıda tasarlanan motosiklet, oldukça büyük 22 kWh LiFePO4 piller üzerine kuruluyor. Daha önce kullanılmış endüstriyel akü sisteminden gelen pillerin böyle bir araç için ağır olduğu ancak maddi sorunlar nedeniyle Shea Nyquist’in başka bir şansı olmadığı belirtiliyor. 200 kW bir motor üzerine kurulan elektrikli motosiklet, söylendiği kadarıyla 320 km/s hızın üstüne çıkabilecek kapasiteyi taşıyor.

elektrikli motosiklet
elektrikli motosiklet
elektrikli motosiklet
elektrikli motosiklet
elektrikli motosiklet
elektrikli motosiklet
elektrikli motosiklet
elektrikli motosiklet
elektrikli motosiklet
elektrikli motosiklet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli motosiklet projesi 15 bin dolarlık bir proje

Bu kadar az bir paraya yapılan iş ve hedeflenen amaç gerçekten inanılmaz görünüyor. Ayrıca bu paranın büyük bir bölümü de güvenlik ekipmanlarına harcanmış. Sadece rekor başvurusu için 800 dolar ödeyen Shea Nyquist, kısıtlı imkanlara rağmen tutkunusun peşinden kararlı şekilde gidiyor. Söylendiği kadarıyla Nyquist ağustos ayında Bonneville merkezli bir deneme planlıyor. Umuyoruz bu denemede hedeflenen rekor herhangi bir sıkıntı ya da kaza olmadan elde edilebilir. Shea Nyquist’in bu projesine destek olmak için elektrikli motosiklet hakkında detaylar veren yukarıdaki videodan YouTube kanalını takibe alabilirsiniz.