reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli motosiklet

Dünyanın en hızlı elektrikli motosiklet modeli adayı için ilk test videosu çıktı

Hayatımızın bir parçası haline gelen elektrikli motosiklet tarafında sınırlar zorlanıyor. Alanda bir model hız rekoru peşinde koşuyor

Sayfada gördüğünüz elektrikli motosiklet modeli hatırlayanlar olacaktır daha önce görücüye çıkarılmıştı. Hatırlamak adına arkasında White Motorcycle Concepts (WMC) şirketi ve Rob White yer alan WMC250EV isimli motosiklet, sınıfında kara hız rekoru kırmak adına testlere sokuluyor.

Bu testlerin ilki ise yukarıdaki videoda gözler önüne seriliyor. Bu videoda motosikletin kendisi yanında sesini de duymak mümkün. Model elektrikli olmasına rağmen yüksek güçten dolayı fütüristik bir elektrik sesi çıkarıyor. Bu ses elbette gerçek bir içten yanmalı motosikletin çıkardığı ses kadar etkileyici değil.

Direkt olarak Rob White’ın vücuduna göre özel tasarlanan motosiklet, teknik olarak üzerinden geçmek gerekirse tam 402 km/s hıza çıkabiliyor. Tasarımı gereği sürtünme katsayısı düşük olan motosiklet, burada önemli bir başka özelliğe daha sahip. Motosikletin önünde ya da orta kesiminde fotoğraflarda da görebileceğiniz üzere devasa bir boşluk yer alıyor.

Bu önden arkaya kadar uzanan boşluk sayesinde elektrikli motosiklet dengesini kaybetmeden yüksek hızlara çıkabiliyor. Modele gücünü ise arkaya konumlandırılan iki adet 30 kW AC motor veriyor ve WMC250EV için açıklanan maksimum güç 100 kW seviyesinde yer alıyor. 15 kW lityum-iyon paketi kullanılan motosiklet, menzil değil yüksek hıza odaklanıyor.

elektrikli motosiklet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli motosiklet WMC250EV çok dikkat çekti

Yüksek hıza özel olarak birçok özel başka donanıma da sahip olan motosiklet modeli WMC250EV, 402 km/s hız ile sınıfının kara hız rekorunu almak için deneme yapacak ve bu deneme 2022 içerisinde gerçekleştirilecek. Henüz bu konuda net bir tarih ise gelmiş değil.