reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Kickstarter

Kickstarter projeleri için toplanan para 1 milyar doları aştı

Yatırıma ihtiyaç duyan projelerin dileyen herkes tarafından maddi olarak desteklenebildiği açık bir ağ olan Kickstarter, büyük bir başarıya imza attı. Şimdiye kadar toplam 5,7 milyon kullanıcı, site üzerindeki projelere toplamda 1 milyar doların üzerinde destekte bulundu. Bu kullanıcıların 1,69 milyonu birden fazla projeye fon desteği sağlarken, 15,392 kullanıcı ise 50’den fazla projeye fon katkısı yaptı.

Advertisement

Kickstarter
Sitenin istatistik sayfasındaki verilere göre başlatılan 135 bin projenin 57 bini talep ettikleri fonu toplamayı başardı. Bu da yüzde 43,5’lik bir başarı oranına denk geliyor. Toplamı 1 milyar doları bulan destek, başarılı olanların yanında halen devam eden ya da başarılı olamamış projelere yapılan destekleri de kapsıyor. Başarılı projelere yapılan destek 859 milyon dolar seviyesinde. Başarılı olan projelerden yüzde 5’lik pay alan Kickstarter’ın şimdiye kadarki geliri 43 milyon dolar.

224 ülkeden kullanıcıların destek verdiği sitede destek olarak 663 milyon dolarla ABD başı çekiyor. Onu İngiltere ve Kanada izliyor. Kurulduğu 28 Nisan 2009’da, 7 farklı proje için 1.084 dolar toplamayı başaran sitenin yalnızca 5 yıl içinde milyar dolara ulaşması, geleceğinin de oldukça parlak olacağının habercisi.