reklamı kapat

POPÜLER

Bir patates salatası 60 bin doları nasıl toplar?

Zack Brown’ın ya tutarsa deyip, yapacağı patates salatası için 10 dolar toplamak üzere başlattığı Kickstarter kampanyası, daha önce de paylaştığımız üzere Brown’ın beklentisini kat be kat aşarak binlerce dolar destek toplamıştı. 3 Temmuz’dan beri devam eden kampanya, şu anda neredeyse 60 bin dolar fon toplamış durumda; üstelik kampanyanın bitmesine daha 24 gün var.

Olan biten kuşkusuz ki herkesi şaşkınlığa uğratıyor, saatlerce çalışıp doğru dürüst kazanamadığından yakınanları ise kızdırıyor. Ancak Gangnam Style’ın hızlı yükselişinden de hatırlayacağınız üzere, çığ hızıyla taraftar toplayan, ucunda da örneğin YouTube’da 1 milyar gösterime ulaşmak veya Kickstarter’da binlerce dolar toplamak bir tür hedef bulunan “hareket”lere insanlar hiç düşünmeden dahil olabiliyor. Dünyadaki pek çok internet kullanıcısının inanmaz gözlerle takip ettiği bu yükselişe birkaç dolar verip dahil olmak da kampanya destekçilerine bir tür dayanışma ve birliktelik hissi sağlıyor olsa gerek.

Kampanyasının gördüğü ilgiyi şaşkınlıkla karşılayan Brown’ın olan biteni sessizce bir köşeden izlemek yerine heyecanını açıkça göstermesi de hem destekçileri hem de takipçileri belli ki mutlu ediyor. Hayli sıradan bir salatanın, saçma ancak saçmalığından ötürü komik olan yükselişine ortak olmak isteyenlere Brown’ın salatayla ilgili bir uyarısı var: “Tadı pek güzel olmayabilir. Daha önce hiç patates salatası yapmadım.”