reklamı kapat

POPÜLER

Kindle Oasis incelemesi

kindle-oasis

YENİLENEN TASARIM

Kindle Oasis’in ilk bakışta dev fiyat etiketi göze çarpıyor. Amazon Kindle piyasadaki en geniş kitap seçeneğine sahip olan platform. Fakat Kindle bugüne kadar donanım olarak rakiplerinin gerisinde kalıyordu. Oasis ile birlikte bir adım daha öne geçtiğini söyleyebiliriz. Fakat bu sefer de fiyatıyla korkutuyor. Fiyatının yüksek olmasını kenara not edip tasarımını ve teknolojisini incelemeye başlayalım. Oasis incecik gövdesi, 6 inçlik arka aydınlatmalı e-mürekkep ekranı ve deri kılıfıyla kutudan çıkardığınız anda etkileyiciliğini gözler önüne seriyor. Eğer daha önceden bir Kindle kullanıcısıysanız bir kablosuz ağa bağlanarak yalnızca kullanıcı adı ve şifrenizi girdiğinizde sorunsuzca kitaplarınıza kavuşuyorsunuz. Yalnızca 2-3 dakika içinde kitabınıza yeni Kindle’ınızdan kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

kindle-oasis-03
Oasis’in asimetrik tasarımını da dengeleyen deri kılıf Oasis’e mıknatısla arkadan tam oturuyor. 10 LED ile aydınlanan 300 ppi’lık e-mürekkep ekran önceki versiyonlara göre çözünürlüğü aynı olmasına rağmen homojen arka aydınlatmasıyla daha keskin bir görüntü sağlıyor bu da okumayı kolaylaştırıyor. Arka aydınlatmanın tasarımı sayesinde tabletler gibi göz yormayan Oasis uzun saatler boyunca yorulmadan kitap okumanızı mümkün kılıyor. Oasis şu an piyasadaki e-kitap okuyucular arasında türünün en iyi örneği olabilir ama eksikleri hala o kadar çok ki saymakla bitmiyor. Örneğin yazıyı sesli okuma (text to speech) özelliği maalesef yok. Ama bunun da bir yolu var. Kindle için bir e-kitap aldığınızda bunu iOS, Android, Kindle tablet gibi tüm diğer cihazlarınızda açmanız mümkün. Bu sayede örneğin iPhone’un Voice Over ya da Android’in TalkBack özelliği ile ekrandaki yazıyı sese dönüştürmek mümkün hale geliyor. Kindle Oasis üzerinde bu özellik olsa daha iyi olurdu. Bu haliyle “hiç yoktan iyidir” diyebileceğimiz bir özellik. Oasis’in hem 3G’li hem de sadece Wi-Fi’lı modeli bulunuyor. Biz 3G bağlantısını böyle bir cihazda açıkçası gereksiz masraf olarak gördüğümüzden Wi-Fi’lı modeli inceledik.

kindle-oasis-00

YEDEK ŞARJLI KILIF

Kindle Oasis şarj kılıfı olmadan yaklaşık iki hafta kadar kullanım sunuyor. Biz hem şıklık hem de koruma amaçlı olarak Oasis’i kılıfla kullanmayı tercih ediyoruz. Oasis maalesef kılıfsız olarak satılmıyor. Aynı zamanda yedek pil olan kılıfınızın rengini de Oasis’i satın alırken seçiyorsunuz. Bordo, kahverengi ve siyah olmak üzere üç farklı renk seçeneği ile gelen kılıf, aylara varan kullanım süresi sunuyor. Bu da biraz abartırsak dünya turuna bile çıksanız yanınıza kablo almanız gerekmeyeceği anlamına geliyor. Eğer bir önceki model olan Voyage’ın origami kılıfına alıştıysanız yeni kılıfta zorluk çekebilirsiniz. Eski kılıf stant olarak katlanarak tek başına ayakta durabiliyordu. Bu sayede iki eliniz de meşgulken ya da basitçe elinizde kitabı tutmak istemediğinizde bir yere yerleştirip rahatça okuyabiliyordunuz. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa maalesef Oasis’in kendi kendine ayakta duramadığını söylememiz gerekiyor. Biz bu özelliğe çok alışmıştık. Uçakta, koltukta kitap okurken Oasis’i elimizde tutmamız ya da derme çatma destekler oluşturup Oasis’i bunun üzerine yerleştirmeye çalışmak kitap okuma hevesimizi bir nebze de olsa kırdı. Sanırız Oasis için 3D yazıcıda bir destek ayağı tasarlayıp basmamız gerekecek.