reklamı kapat

POPÜLER

Kırmızı pikselsiz çilekli tart fotoğrafı büyük bir optik ilüzyon yaratıyor

İnternet dünyası şimdiye kadar birçok optik ilüzyon ile karşı karşıya kaldı. Önce bir elbisenin rengi dünyayı ikiye böldü. Ardından bunun bir benzeri de farklı bir terlik için yaşandı. Bazıları siyah – mavi kombinasyonu görürken, kimileri fotoğrafta beyaz – altın sarısının yer aldığını iddia ediyordu. Şimdi de içinde hiç kırmızı piksel barındırmayan çilekli tartın fotoğrafı görenleri hayrete düşürüyor.

Olayları kısaca özetlemek gerekirse Matt Lieberman kendi Twitter hesabı üzerinden turkuaz renk ağırlıkta gibi görünen bir fotoğraf paylaştı. Bu kare Japonya‘dan bir psikoloji profesörü olan Akiyoshi Kitaoka tarafından hazırlanmıştı. Fotoğraftaki çilekler net bir şekilde görülmesine rağmen bu karede hiç kırmızı piksel yer almadığı dile getiriliyordu. Peki bu gerçekten mümkün mü?

Gözümüz kırmızı net bir şekilde ayırt ederken, bu tartışmalı fotoğrafı Photoshop’ta açıp renklere baktığınızda iddianın doğru olduğu ortaya çıkıyor. Çileklerin üzerinden alınan renk örneklerinden hiçbiri kırmızı çıkmıyor. O halde nasıl oluyor da insan gözü fotoğrafki kırmızılığı net bir şekilde ayırt edebiliyor?

Ritsumeikan Üniversitesi‘nde çalışan Profesör Akiyoshi Kitaoka ortaya çıkarttığı bu kareyle insanoğlunun görme mantığını ortaya koyuyor. Renk değişmezliği ilkesine sadık kalan beynimiz kırmızı piksellerin yer almadığı fotoğrafta çileklerin doğal rengini göz önünde bulunduruyor ve algılanan görüntüde düzeltme yapıyor. Böylece fotoğrafta kırmızı piksel yer almamasına rağmen çilekleri orijinal renginde görmüş oluyoruz.