POPÜLER

Klasik saat yerine neden akıllı saat tercih edilmeli?

Teknoloji geliştikçe hayatımızdaki birçok ürün de akıllanıyor. Bunların son dönemdeki en çok dikkat çekeni ise akıllı saatler. Peki klasik saat yerine neden bir akıllı saat tercih edilmeli?

Klasik saatler çok uzun zamandır hayatımızın bir parçası konumunda. Ancak yapıları gereği bu ürünlerin kullanıcıya sunabildikleri sınırlı sayıda. “Zamanı göstermeye odaklanan” bu ürünler, teknolojinin gelişmesiyle akıllandı ve çok daha fazlasını yapabilir hale geldi. Artık hayatımızda bir klasik saat kadar şık ancak gelişmiş özellikler sunan çok gelişmiş akıllı saat modelleri bulunuyor. Bunlar sayesinde de akıllı telefonlara olan ihtiyaç gün geçtikçe azalıyor. Peki akıllı saatler tam olarak kullanıcılarına neler sunuyor?

Kişiselleştirilebilir arayüzler ve tarzınıza uygun tasarım

Akıllı saatler tarzına ve zevkinize göre kişiselleştirilme imkanlarına da sahip. Akıllı saatlerde kişiselleştirme temel olarak gövde ve yazılım olarak ikiye ayrılıyor. Yazılım tarafında Huawei Watch GT 2 serisi gibi saatlerde kişilere birçok dijital saat arayüzü sunuluyor. Bu sayede kullanıcılar ihtiyaçlarına, kıyafetlerine ya da aktivite durumlarına göre farklı saat arayüzleri seçebiliyor. Bu saat arayüzleri zamanı bildirmek yanında yakılan kalori ya da atılan adım sayısı gibi farklı bilgileri de sürekli olarak karışınıza getiriyor. Burada klasik saatleri aratmayacak seçenekler yanında çok modern arayüzler de sunuluyor.

İkinci kişiselleştirme ise dediğimiz gibi donanımsal olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin Huawei Watch GT 2 serisinde kişilere farklı gövde renkleri ve gövde boyutları arasında secim şansı veriliyor. Böylelikle isteyen büyük isteyen küçük bir saat tercih edebiliyor. Burada kadınlar daha çok ufak modellere yönelirken, erkekler büyük versiyonları tercih ediyor. Ayrıca silikon ya da metal kayış seçenekleri de sunulanlar arasında yer alıyor. Bu özelleştirmeler cok büyük önem arz ediyor çünkü akıllı saatler aynı zamanda birer moda objesi konumda da yer alıyor ve herkes farklı olmak istiyor. Özetle bir akıllı saat aldığınız zaman artık birçok modelde her gün aynı tasarımı kullanmak zorunda değilsiniz. Kıyafetinize veya tarzınıza uygun arayüzler ya da normal bir saat gibi değiştirilebilen kayışlar arasından istediğiniz gibi seçim yapabilirsiniz.

Kişisel egzersiz koçu, adeta bir sağlık merkezi

Günümüzde akıllı saat modellerinin hemen hepsinde gelişmiş aktivite takip ve sağlık özellikleri yer alıyor. Bu özellikler sayesinde kişiler doğru şekilde spor yapabiliyor, aktivite verilerini kayıt altına alabiliyor, bu verileri arkadaşlarıyla paylaşabiliyor ve spor sırasında ya da sonrasında vücutlarındaki değişimi direkt olarak saatleri üzerinden görebiliyor. Yeni akıllı saat modelleri artık sağlık konusunda hiç olmadığı kadar gelişmiş durumda. Örneğin Huawei Watch GT 2 serisi, kan oksijen doygunluğu yani SpO2 ölçümü dahi gerçekleştirebiliyor.


SpO2, kişinin kan dolaşımındaki oksijen seviyelerini temsil ediyor. Normal bir yetişkinin kalbi dokulara dakikada yaklaşık 5000 ml kan pompalıyor ve 1000 ml oksijen gönderiyor. Kandaki oksijen seviyesi çok düşükse vücut düzgün çalışmıyor ve hipoksemi oluşuyor. Bu durum da ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu noktada Huawei Watch GT2 serisi akıllı saatlerin geleneksel yöntemlere göre en büyük avantajı ise kullanıcıların testi ekstra bir tıbbi ekipmana ihtiyaç duymadan istedikleri zaman yapabilmeleri oluyor. Örneğin, bir yürüyüşe çıkacaksanız veya evde çalışacaksanız, yanınızda nabız oksimetresi taşımak zahmetli olabilir. Watch GT2 serisi ile buna ihtiyaç kalmıyor.


Seri içerisinde saatler aynı zamanda hassas kalp atış hızı izleme, anormal kalp atış hızı uyarıları, basınç seviyesi ve uyku izleme özelliklerini de destekliyor. Yüksek performanslı bir kalp atış hızı sensörüne dayanan Huawei’nin kendi geliştirdiği Truseen 3.5 kalp atış hızı izleme, TruRelex stres yönetimi ve Trusleep 2.0 teknolojileri, Huawei Watch GT 2e üzerinde kullanıcıların kalp atış hızını, stres seviyesini ve uyku kalitesini gerçek zamanlı olarak izlemesini sağlıyor. Böylece kullanıcılar sağlık durumlarını tam olarak anlayabiliyorlar. Bir kullanıcının kalp atış hızı çok yüksek veya çok düşük olduğunda, saat bir hatırlatma mesajı gönderiyor.


Watch GT2 serisi ayrıca tam 100 farklı spor türünü takip edebiliyor. Bu da doğru aktivite takibi ve sonuçları için büyük fark yaratan detaylar arasında yer alıyor. Ayrıca Huawei akıllı saatlerde kadınlar için aylık döngü takibi özelliğini de aktif olarak sunuyor. Akıllı saatler artık herkesi düşünüyor, cinsiyet ya da yaş ayırmadan herkese hitap ediyor.

Pil ömrü artık sorun değil

Akıllı saatler uzunca bir süre sınırlı pil ömürleri ile kullanıcıların uzak kaldığı ya da kalmak istediği giyilebilir teknolojik ürünler arasında yer aldı. İlk akıllı saat modellerinin hemen hepsi sadece bir günlük pil ömrü sunuyor ve bazen bir günü tamamlamakta zorlanıyordu. Bu konuda çıtayı Huawei tanıttığı GT2 serisi ile inanılmaz bir seviyeye çıkardı. Watch GT2 serisi, Huawei’nin kendi geliştirdiği Kirin A1 çipi ile tam iki haftalık pil ömrü sağlayabiliyor. Bu da ürünün bir akıllı saat olduğunu unutturan detaylar arasında yer alıyor. Çoğu kullanıcı her gün şarj gerektiren bir akıllı saat satın almak istemiyor. Huawei bunu tamamen çözüyor.

Bildirimler ve telefon görüşmesi

Akıllı saatler sahibi olduğunuz akıllı telefonunuz ile bağlantılı olarak görev yapıyor. Bu sayede de telefona gelen tüm bildirimler akıllı saat üzerinden rahatlıkla yönetilebiliyor. Gelen bildirimler ile akıllı saatler üzerinden etkileşim kurmak, gelen mesajlara, e-postalara cevap vermek artık oldukça kolay durumda. Saatiniz devamlı olarak yanınızda olduğundan dolayı da sunulan bu imkan sayesinde önemli mesajları, bildirimleri, içerikleri hiçbir zaman kaçırmamış oluyorsunuz.

Akıllı saatler ile telefonlar arasındaki bağlantının bir diğer faydası da telefon görüşmesi oluyor. Örneğin telefonunuza gelen çağrıları direkt olarak Huawei Watch GT 2 akıllı saat üzerinden cevaplayabiliyorsunuz. Bu da telefona erişimin anlık olarak mümkün olmadığı durumlarda büyük bir kolaylık sağlıyor. Akıllı saat üzerinden gelen çağrıları cevaplamak yanında yeni arama da gerçekleştirebiliyorsunuz. Gelişen teknolojiler sayesinde Watch GT 2 gibi saatler artık sesinizi karşı tarafa çok iyi şekilde iletebiliyor.

Hayatı kolaylaştıran imkanlar

Akıllı saatler ufak görünen ancak büyük fark yaratan özellikler taşıyor. Örneğin Huawei Watch GT 2e modeli yaklaşık 500 adet MP3 şarkı saklayabilen geniş bir depolama alanıyla geliyor. Huawei Müzik ve bağlanacak Bluetooth kulaklıklarla kullanıcılar istedikleri zaman belirledikleri çalma listelerinin keyfini çıkarabiliyor. Watch GT 2e aynı zamanda telefonunda yapacağınız fotoğraf çekimleri için bir deklanşör görevini de görebiliyor. Bu sayede telefonunuzu farklı noktalara koyarak yaratıcı çekimler yapabiliyor, başka kimseye ihtiyaç duymadan grup fotoğraflarının içerisinde yer alabiliyorsunuz.

Suda çıkarmaya gerek yok

Güncel akıllı saatler sanılanın aksine çok dayanıklı cihazlar. Yani denize ya da havuza girerken dahi saati kolunuzdan çıkarmanıza hiçbir şekilde gerek yok. Örnek vermek gerekirse Huawei Watch GT 2 serisi tam 50 metre derine kadar su geçirmezlik garantisi ile geliyor. Bu da çoğu kişi fazlasıyla yeterli görünüyor.

Platform seçmeyen saatler

Bazı akıllı saatler sadece belirli platforma sahip telefonlar ile çalışıyor. Ancak günümüzde bu durum değişti ve artık evrensel desteğe sahip saatler karşımızda bulunuyor. Örneğin Huawei Watch GT 2 serisi akıllı saatler Android telefonlar yanında iOS işletim sistemli iPhone modelleriyle de rahatlıkla görev yapabiliyor. Burada iPhone sahibi kişilerin Huawei Health uygulamasını kurması gerekiyor. Ancak yine de Watch GT 2 serisinden tam olarak yararlanmak adına bir Android telefon sahibi olmak çok daha mantıklı görünüyor.

Akıllı saat modelleri geleceğe hazır

Sonuç olarak artık akıllı saatler hayatın bir parçası olmaya fazlasıyla hazır durumda. Özellikle 2 haftalık pil ömrüyle Huawei Watch GT 2 serisinin dikkat çektiği alan, klasik saatleri yavaş yavaş hayatımızdan çıkaracak gibi görünüyor. Klasik saat estetiğini teknoloji ile birleştiren akıllı saatlerin fiyatları da artık eskiye oranla daha uygun hale gelmiş durumda. Huawei’nin Watch GT2e modeli 1.199 TL, Watch GT2 modeliyse 1.499 TL seviyesinde elde edilebiliyor. Bu saatler için birçok farklı renk seçeneği sunulduğunu da tekrardan belirtmek gerekiyor. Aynı zamanda Huawei’nin Watch GT serisi akıllı saat satın alanlara bir powerbank hediyesi de bulunuyor.