reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 oyun fiyatları

Sony, PlayStation 5 için hazır televizyon modellerini duyurdu

Merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için Sony’den birçok kullanıcı için önemli bir paylaşım geldi. Konsol ile tam uyumlu Sony TV’ler açıklandı.

PlayStation 5 halen bilmeyenler için diskli ve disksiz olmak üzere iki sürüm halinde yıl sonuna doğru geliyor. En son dışındaki kapakların rahatlıkla çıkarılarak değiştirilmesine imkan tanıyabilir haberiyle gündeme gelen konsol, biliyorsunuz tek rakip Xbox Series X gibi yeni nesil teknolojileri bünyesinde barındırıyor, yüksek kare hızlarına çıkış yapabiliyor. İşte bu yüzden şu an birçok kullanıcı bu teknolojilere tam uyumlu yeni televizyon arayışına girmiş durumda. Peki Sony’nin kendi televizyon modellerinden PS5 ile tam uyumlu modeller hangileri? Firmanın bu konuda paylaştığı bilgi tam olarak şöyle:

“Sony’nin ilk “Ready for PlayStation 5” TV’leri arasında üstün nitelikleriyle dikkat çeken XH90 4K HDR Full Array LED ve ZH8 8K HDR Full Array LED modelleri yer alıyor. XH90 4K’ya kadar olan çözünürlükteki oyun görüntülerini 7,2 milisaniye gibi çok düşük bir girdi gecikmesi (input lag) ile saniyede 120 kare (120 fps)3 olarak ekrana yansıtıyor. ZH8, hem 8K çözünürlükteki müthiş ayrıntılı görüntüleri ekrana yansıtma hem de 4K çözünürlükteki oyun görüntülerini saniyede 120 kare gibi süper-akıcı bir hızla sergileme yeteneğine sahip (destekleme niteliği PS5 oyununa göre farklılık gösteriyor). Her iki TV de PS5 konsolu ile olağanüstü akıcı oyun deneyimi sunuyor. Ready for PS5 TV modelleri aynı zamanda, kullanıcıların PS5 konsolunda otomatik olarak düşük gecikme süresi (latency) ile oyun oynayabilmelerine imkân veren BRAVIA Oyun Modu’na da sahip. BRAVIA Oyun Modu sayesinde kullanıcılar hem TV’yi hem de PS5’i DualSense kablosuz kumanda ile uyku modundan çıkarabilir ve aynı zamanda PS5’lerini yalnızca TV kumandasını5 kullanarak kolaylıkla kontrol edebilirler.”

Sony Türkiye’nin bazı pazarlarda hali hazırda uzun süredir satılan bu gelişmiş televizyon modelleri için hazırladığı resmi sayfaya buradan ulaşabilirsiniz. Bu arada Samsung ve LG gibi firmaların da PS5 ve Xbox Series X ile tam uyumlu birçok televizyon modeli olduğunu belirtmek gerekiyor. İki markanın da özellikle birçok 2020 modeli HDMI 2.1, 120 Hz ve VRR dahil yeni nesil konsollar için önemli desteklerle geliyor.

PlayStation 5 için teknik detaylar şunlar

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

Konsolun gerçek tanıtım videosu