reklamı kapat

POPÜLER

Spotify

Kötü Spotify ekonomisi; şarkıcılar dinleme başına ne kadar ödeme alıyor?

Çevrimiçi müzik pazarının lideri konumunda yer alan popüler servis Spotify için maddi tarafa odaklanan bir haber hazırlandı.

Advertisement

Spotify, Avrupa merkezli en büyük girişimler arasında yer alıyor. Müzik endüstrisini gerçek anlamda değiştiren firma, kazanç konusunda ise sanatçıları çok memnun etmiyor. Birçok büyük isim bile sadece Spotify’a bağlı bir hayat süremiyor. Business Insider’ın farklı kaynaklardan derlediği haberine göre firmanın sanatçılara / şarkıcılara ödediği rakam ülkeden ülkeye göre değişiyor. Örneğin şarkıcılar ABD pazarında ABD’li dinleyicilerden dinleme başına $0.0035 alıyor. İtalyan dinleyicilerden ise dinleme başına $0.0019 alındığı aktarılıyor.

Global yapılan hesaplamalara göre şarkıcılar ortalama olarak dinleme başına $.003 ve $.005 arasında bir kazanç elde ediyor. Aynı hesaplara göre bir şarkıcının 1 dolar kazanabilmek adına şarkısının en az 250 defa dinlenmesi gerekiyor. Özetle iyi gelir için inanılmaz dinleme sayılarına ulaşılması gerekiyor. Söylendiği kadarıyla aylık ödenen şarkı / parça başı kazançlarda başka değişkenler de bulunuyor.

Örneğin Spotify’in sayısı daha fazla olan reklam destekli ücretsiz kullanıcıları, ücretli “Premium” kullanıcılardan daha az gelir getiriyor. Ayrıca elde edilen gelirler direkt olarak sanatçıların / şarkıcıların cebine de girmiyor. Çok büyük isimler haricinde hemen herkes Spotify’a bir aracı ile parça yüklüyor. Birçok büyük sanatçının gelirlerini çalıştığı dağıtıcı / lisans sahibi firmalar ile paylaşması gerekiyor.

Birçok sanatçı yukarıda da dediğimiz gibi Spotify üzerinden devasa rakamlar elde etmiyor. Bundan dolayı da şarkıcıların konserler ve ürün satışı gibi diğer gelir kaynaklarına ihtiyacı bulunuyor. Ayrıca süreçte ülkelere göre değişen vergilerin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Dijital müzik gelirlerinden de yüksek oranlarda gelir vergisi alınıyor.

En son yapılan resmî açıklamaya göre Spotify şu an 172 milyondan fazla ücretli aboneye sahip. Firmanın aylık aktif kullanıcı sayısı ise 381 milyon seviyesini geçmiş durumda. Spotify’in en büyük rakibi Apple Music içinse teknoloji devinden resmi rakamlar gelmiyor.

İlginizi Çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın