reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

Kritik açıklamalar; otomobil fiyatlarında yükseliş sürecek mi?

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, otomobil fiyatları ve sektörün geleceği hakkında dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Son aylarda otomobil fiyatlarında yaşanan artıştan herkes şikayetçi. Koronavirüs salgını sebebi ile duran üretimlerin ardından şirketler artan talebe yetişemiyor. Sıfır otomobil bulmak için aylarca beklemek gerekiyor. Üzerine bir de döviz kurlarındaki değişiklik gelince fiyatlar resmen tavanı gördü. İkinci el piyasasının da aynı durumda olduğunu söylemek gerek. Peki bu durum daha ne kadar sürecek? Konu hakkında Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı’ndan açıklamalar geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Murat Şahsuvaroğlu’nun açıklamalarının tamamı ise şu şekilde;

“Rekor getiren satışlar ile ekonomiye olan güven tazelenmiştir. Bunun yansımasını otomobil satışlarında da görmekteyiz. Bunun yanında özellikle kamu bankalarının başlattığı kampanya ile sıfır taşıtta yüzde 0.49 faiz oranıyla finansman imkanı tanımaları Temmuz ayındaki bu ivmelenmeye katkı sağlamış ve satışları domine etmiştir. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de sağlık güvenliği endişesi ile önümüzdeki aylarda da bireysel kullanıma olan talep, otomotivde hareketi artıracaktır

Yeni kısıtlamaların gündemde olmayacağını düşünerek pazarın bundan sonraki dönemde de daha iyi olacağı yönündeki görüşlerimizi korumaktayız. Bu yılın, Temmuz temposuyla devam etmesiyle 700-750 bin adetlik seviyelerde tamamlanacağını öngörüyoruz. Bir süredir yaşanan bulunurluk sıkıntısının kısmen de olsa giderilmeye başlamasının satışlara daha da katkı yapmasını bekliyoruz.

Otomobil fiyatları inanılmaz yüksek durumda

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrupa pazarında yılın ilk yarısında 1 milyon 131 bin 843 adetlik otomobil satışı gerçekleşti. Bu, geçen yıl 1 milyon 491 bin 465 adetti. Avrupa pazarı daralırken Türkiye pazarındaki kademeli artış ile pazarımız Ocak-Temmuz döneminde yüzde 60 oranında büyüdü. Bu büyümenin yılsonuna kadar sürmesini bekliyoruz. Sektörümüz beklenen yere aşama aşama tekrar gelecektir. Ülkemizde satılan otomobillerin yüzde 60’ı ithal. Şu durumda fabrikaların tam kapasiteyle olmasa da yavaş yavaş normal seviyelerine ulaşmasıyla birlikte tedarik ile ilgili sıkıntının da yakında bitmesini bekliyorum. Şu an müşteri taleplerine hemen karşılık veremiyoruz ve bekleme süresi oluşuyor. Öngöremediğimiz pandeminin yarattığı etkiyi halen yaşasak da otomotiv sanayii ve yetkili satıcılık sistemi elinden gelen tüm gayreti ortaya koyuyor. Temmuz ayındaki sonuçlar bu gayretin çok açık göstergesidir”

İlginizi çekebilir

2019 Jeep Renegade