reklamı kapat

POPÜLER

KTM, head-up display teknolojisini motosikletlere getirmek için önemli bir adım attı

07 Şubat 2017

Avusturya merkezli üretici otomobil sektöründe son yıllarda ciddi önem kazanan HUD teknolojisini motosikletlerinde ilk sunmak adına önemli bir yatırım gerçekleştirdi.

CES 2017 kapsamında sizlerle paylaştığımız otomobil teknolojileri ve konsept modellerde en çok dikkatimizi çekenler sürücü odaklı elektronik sistemler oldu. Harman, Panasonic, Volkswagen ve diğer üreticilerin geleceğin otomobillerinde yer alacak ekran ve teknolojik sistemler üzerinde genel bazda ortak bir kanıda olduğunu gördük. Bu ekran ve sistemler arasında çok daha aktif yapıda olduğunu gördüğümüz elemansa şüphesiz head-up display seçenekleri oldu. Son yıllarda yetenekleri ciddi oranda artış gösteren artan head-up displayler otomobil donanımları arasında hatırı sayılır bir süredir görev yapıyor ve ileride çok daha aktif ve kullanışlı olarak yapmaya devam edecek.


Head-up display ekranlar için bir diğer alansa motosiklet endüstrisi olmaya başladı. Sürücülere yepyeni bir kullanıcı deneyimi sunan bu teknolojinin motosikletler sunulması ayağında Amerika merkezli üretici Nuviz son yıllarda ciddi bir geliştirme süreci yürütüyor. Nuviz’in geliştirdiği head-up displaylerde kaska entegre edilen sistem; navigasyon, bağlantı, müzik seçenekleri, fotoğraf ve video ve GPS takip gibi özellikleri sosyal medya bağlantılı olarak da kullanabiliyor. Nuviz’in geliştirdiği HUD teknolojisini bir süredir takip eden segmentin önemli markası KTM, bu teknolojiye 5 milyon dolarlık bir yatırım yaprak kullanıcılarına seri olarak sunan ilk marka olmayı hedefliyor. Anlaşma kapsamında Nuviz’e ciddi bir yatırım yapan KTM bu teknolojinin kendi markası altında geliştirilmesiyle birlikte BMW Motorrad’ın Connected Ride sistemine rakip olmak istiyor. Ortaklığın ilk meyvelerini önümüzdeki 4 ay içerisinde göreceğiz.

YORUMLAR